PEKING - Útokom z mora sa včera pri severočínskom pobreží začala záverečná fáza rusko-čínskeho vojenského cvičenia, prvého v histórii týchto rivalov z čias studenej vojny. Na manévroch s názvom Mierová misia 2005 sa zúčastňuje asi sedemtisíc čínskych a 1800 ruských vojakov. Armády do cvičenia zapojili vojnové lode, bojové lietadlá aj obojživelné vozidlá.
Operácia sa začala simulovanou námornou blokádu pri polostrove Šan-tung v Žltom mori.
Vojenské cvičenie sa teraz stále viac podobá nácviku čínskeho útoku na Taiwan, povedali pre AFP niekoľkí experti. Manévre sú v čínskych médiách témou číslo jeden. Televízie vysielajú zábery lodí a bombardérov strieľajúcich rakety, z reproduktorov na lodiach sa ozýva vojenský hudba.
Oficiálnym scenárom manévrov je národnostný konflikt v tretej krajine, v ktorej Čína a Rusko s mandátom OSN zasahujú, nastoľujú poriadok a udržiavajú pokoj. Tento imaginárny konflikt sa podobá skutočným problémom Číny a Ruska. Čína sa chce vyrovnať so separatizmom v moslimskej oblasti Sin-ťiang na severozápade krajiny a Rusko s vojnou v Čečensku.
"Keď zoberieme do úvahy všetky tie námorné operácie a obojživelné vozidlá, nemyslím si, že by cieľom cvičenia bol nácvik boja proti teroristom," myslí si Arthur Ding, expert na čínsku armádu z Národnej univerzity v Tchaj-peji. Rusko a Čína tak varujú Taiwan, aby na ceste za nezávislosťou nezachádzal príliš ďaleko.
Moskva a Peking sa márne snažia presvedčiť medzinárodné spoločenstvo, že ich cvičenie nie je namierené proti žiadnej krajine. Chcú tak upokojiť Washington, ktorý neprizvali, hoci o cvičenie prejavil záujem.
Akcia má skôr symbolizovať otepľovanie vzťahov. Súčasne sa Rusko snaží predviesť zbrane ako strategické bombardéry dlhého doletu schopné niesť jadrové bomby a nalákať čínskych kupcov. (čtk/afp, r)