Plán izraelského premiéra Ariela Šarona na zrušenie 21 židovských osád v Gaze a štyroch osád na západnom brehu je na konci. Včera sa po hodinách vyjednávania vzdali dve rebelujúce osady na západnom brehu. V osadách Sanur a Chomeš sa zhromaždila takmer tisícka radikálov z celého Izraela. Proti nim stálo asi 10-tisíc vojakov a policajtov.
Hoci nedošlo k ozbrojeným konfliktom, ako predpokladali viaceré médiá, objavili sa pri evakuácii aj dramatické momenty, ktoré si vyžiadali zranenia 31 policajtov.
Radikáli v osade Sanur sa zabarikádovali na streche opustenej budovy polície ešte z čias britského mandátu. Policajti ich odtiaľ dostali až po tom, ako sa na strechu vyviezli v špeciálnych kontajneroch. Mladí ľudia na nich vylievali farbu, sypali múku a podľa očitých svedkov citovaných denníkom Haarec na nich aj močili.
Väčšina obyvateľov osád ich opustila ešte pred vstupom polície a vojakov, vzdorovali len ľudia z radikálnych hnutí. Viac ako desiatku z nich polícia zatkla.
Relatívne silný odpor osadníkov na západnom brehu je podľa pozorovateľom signálom, že prípadná evakuácia osád na tomto území, ktoré na rozdiel od Gazy považuje za "zasľúbenú zem" veľa Izraelčanov, by bola problematická.
Násilná evakuácia židovských osád v Gaze a na západnom brehu trvala menej ako týždeň, hoci odhady hovorili až o troch týždňoch. Šaron odôvodňoval rozhodnutie evakuovať Gazu snahou posilniť bezpečnosť židovského štátu aj neudržateľnou situáciou, keď medzi viac ako miliónom Palestínčanov žilo necelých deväťtisíc osadníkov.
Priebeh evakuácie v telefonáte s premiérom Arielom Šaronom aj prezidentom Moše Kacavom ocenil aj palestínsky líder Mahmúd Abbás. (mik)