Vojaci klopú na zakliate dvere

BRATISLAVA - Annapurna nie je až taký ľahký vrch, ako by sa mohlo zdať z toho, že naň ako vôbec prvý z osemtisícových vstúpili nohy horolezcov, a to už pred päťdesiatimi piatimi rokmi (Francúzov Mauricea Herzoga a Louisa Lachenala).

Ján Matlák, vedúci slovenskej vojenskej expedície na Annapurnu. FOTO - SITA

BRATISLAVA - Annapurna nie je až taký ľahký vrch, ako by sa mohlo zdať z toho, že naň ako vôbec prvý z osemtisícových vstúpili nohy horolezcov, a to už pred päťdesiatimi piatimi rokmi (Francúzov Mauricea Herzoga a Louisa Lachenala). Slovákov na vrchol dodnes nepustila. Práve chystajú ďalší pokus.

"V pondelok sme letecky poslali osemstokilové kargo - dúfam, že sa podarí odcestovať aj nám," opatrne volí slová vedúci Ján Matlák pred nedeľňajším odletom hlavnej časti slovenskej vojenskej expedície na desiaty najvyšší vrch sveta.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Annapurna - srdcová záležitosť

V deväťdesiatom ôsmom sa Matlák postaral o inváziu slovenských podplukovníkov na Šiša Pangmu: za dva dni na nej stáli štyria (plus poručík polície a jeden civil). Potom však zopár jeho výprav z rôznych dôvodov na poslednú chvíľu stroskotalo. V dvetisícom z obáv o bezpečnosť vymenil Broad Peak za Pik Lenina a s Vladimírom Švancárom si namiesto karakorumského pripísali na konto pamírsky vrchol.

"Annapurna je moja srdcová záležitosť - chrobák, ktorého mám v hlave už vyše päť rokov," priznáva 51-ročný zástupca náčelníka Vojenskej polície. Na dvanástich zo štrnástich osemtisícoviek Slováci už stáli. Dve sú však akoby zakliate: okrem Annapurny ešte Broad Peak. O obe sa naši horolezci nanovo pokúšali aj tohto roku, no neúspešne. Tohto roku si ani jeden nepripísal na konto úspešný útok na osemtisícovku, hoci pôsobili v piatich himalájskych výpravách.

SkryťVypnúť reklamu

Matlák sa nádejá, že tentoraz to vyjde. "Ale hlavne, aby sme sa všetci zdraví vrátili - budeme to mať ťažké, v Himalájach sa naváľalo veľa snehu," pripomína.

Po stopách Holanďanov

Výprava, v ktorej je prevaha rodákov zo stredného Slovenska, si vybrala útok na Annapurnu zo severu - cestou vytýčenou Holanďanmi v roku 1977. "Nie je to najjednoduchšia trasa, ale je najbezpečnejšia," myslí si Matlák. "V základnom tábore pod južnou stenou je vždy pretlak, pod severnou sa spravidla naraz zídu iba dve - tri výpravy."

Základný tábor pod Annapurnou leží veľmi nízko - v nadmorskej výške 4190 m. Expedícia chce o dvetisíc metrov vyššie vybudovať predsunutú základňu. V nej vyskúša aj pretlakovú komoru českej výroby - v podstate "spacák" s možnosťou dodávky kyslíka. "Ale využijeme ju len v prípade, že si to bude vyžadovať zdravotný stav niektorého z nás," pripomína šéf výpravy. Vyššie plánuje vybudovať tri tábory. Ten posledný by mal tvoriť iba jeden stan, z ktorého sa v optimálnom prípade približne v polovici októbra bude útočiť na vrchol.

SkryťVypnúť reklamu

Nebudú čítať denný rozkaz

Ak sa niekto z desaťčlennej výpravy naň dostane, zaveje vo výške 8091 m okrem slovenskej vlajky aj vlajka slovenskej armády. Napriek tomu, že zatiaľ nie je isté, či a koľko armádny rezort na výpravu prispeje. "V zmysle príslušnej smernice sme požiadali o dotáciu a máme prísľub, že ju dostaneme," ubezpečuje Matlák. Výpravu oficiálne organizuje Vojenský horolezecký klub Roháče.

Expedície do Himalájí nie sú lacné. Takmer 20-tisíc dolárov stálo len povolenie na výstup. Podľa šéfa výpravy len bezprostredné priame náklady vyjdú na vyše dva a pol milióna korún.

Niektoré krajiny zvyknú vysielať do Himalájí výpravy zložené z príslušníkov armád. Ale nie je ich veľa: India, Nepál, občas Francúzsko, Veľká Británia, v minulosti Spojené štáty, najnovšie niektoré štáty bývalého ZSSR. V posledných rokoch k nim pribudlo Slovensko.

SkryťVypnúť reklamu

"Nie, denné rozkazy nečítame - pod horou nebudeme klasicky vojensky veliť," ubezpečoval s úsmevom šéf vojenskej výpravy. "Jedine, ak by si to nevyhnutne vyžiadala situácia, čo sa dúfam nestane. Každý z výpravy bez ohľadu na to, aká je šarža, bude mať rovnaké povinnosti aj rovnaké šance dostať sa do vrcholového tímu."

Himalájske pokusy 2005

ANNAPURNA (8091 m): v predmonzúnovej poľskej expedícii vedenej Piotrom Pustelnikom pôsobil aj Slovák Vladimír Štrba, no pre zdravotné ťažkosti zostal v základnom tábore - výprava ťažkou Bonningtonovou cestou v južnej stene nedosiahla vrchol.

ČO OJU (8201): postup jarnej slovenskej expedície na čele s Pavlom Lazarom zastavilo úmrtie Ľuboša Stachu asi tisíc metrov pod vrcholom.

BROAD PEAK (8047): počas medzinárodnej expedície, ktorú viedol Poliak Pustelnik a jej členmi boli aj Slováci Martin Gablík a Rudolf Bošiak, sa v 7200 m po páde ťažko zranil Poliak Artur Hajzer.

SkryťVypnúť reklamu

K 2 (8611): členom českej expedície Leopolda Súlovského bol aj Slovák Pavol Lupták - pre snehové búrky zastavila útok vo výške 7300 m.

K 2 (8611): v maďarskej expedícii bol aj Slovák Jaroslav Dutka (navyše jeden Rumun) - pokus o útok na vrchol sa skončil vo výške 8000 m.

Zloženie výpravy

Vedúci: Ján Matlák (Vojenská polícia, vek 51 r.). Zástupca vedúceho: Vladimír Švancár (vojenský dôchodca, 49). Členovia: Erik Bizoň (Ministerstvo vnútra, 33), Jozef Hanzel (ÚŠZV Lešť), Ľubor Holý (vzdušné sily, 36), Štefan Myšiak (pluk špeciálneho určenia), Miroslav Nemčok (Horská služba, 37), Jozef Šupica (Horská služba, 32). Kameraman: Ladislav Vargic (civil). Lekár: Andrej Harendarčík (vzdušné sily, 40).

Severná strana Annapurny, desiateho najvyššieho vrchu sveta (8091 m), z ktorej sa o výstup na jej vrchol pokúsia slovenskí horolezci. FOTO - everestnews.com

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 588
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 311
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 121
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 340
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 911
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 870
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 388
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu