Ján Matlák, vedúci slovenskej vojenskej expedície na Annapurnu. FOTO - SITA
BRATISLAVA - Annapurna nie je až taký ľahký vrch, ako by sa mohlo zdať z toho, že naň ako vôbec prvý z osemtisícových vstúpili nohy horolezcov, a to už pred päťdesiatimi piatimi rokmi (Francúzov Mauricea Herzoga a Louisa Lachenala). Slovákov na vrchol dodnes nepustila. Práve chystajú ďalší pokus.
"V pondelok sme letecky poslali osemstokilové kargo - dúfam, že sa podarí odcestovať aj nám," opatrne volí slová vedúci Ján Matlák pred nedeľňajším odletom hlavnej časti slovenskej vojenskej expedície na desiaty najvyšší vrch sveta.
Annapurna - srdcová záležitosť
V deväťdesiatom ôsmom sa Matlák postaral o inváziu slovenských podplukovníkov na Šiša Pangmu: za dva dni na nej stáli štyria (plus poručík polície a jeden civil). Potom však zopár jeho výprav z rôznych dôvodov na poslednú chvíľu stroskotalo. V dvetisícom z obáv o bezpečnosť vymenil Broad Peak za Pik Lenina a s Vladimírom Švancárom si namiesto karakorumského pripísali na konto pamírsky vrchol.
"Annapurna je moja srdcová záležitosť - chrobák, ktorého mám v hlave už vyše päť rokov," priznáva 51-ročný zástupca náčelníka Vojenskej polície. Na dvanástich zo štrnástich osemtisícoviek Slováci už stáli. Dve sú však akoby zakliate: okrem Annapurny ešte Broad Peak. O obe sa naši horolezci nanovo pokúšali aj tohto roku, no neúspešne. Tohto roku si ani jeden nepripísal na konto úspešný útok na osemtisícovku, hoci pôsobili v piatich himalájskych výpravách.
Matlák sa nádejá, že tentoraz to vyjde. "Ale hlavne, aby sme sa všetci zdraví vrátili - budeme to mať ťažké, v Himalájach sa naváľalo veľa snehu," pripomína.
Po stopách Holanďanov
Výprava, v ktorej je prevaha rodákov zo stredného Slovenska, si vybrala útok na Annapurnu zo severu - cestou vytýčenou Holanďanmi v roku 1977. "Nie je to najjednoduchšia trasa, ale je najbezpečnejšia," myslí si Matlák. "V základnom tábore pod južnou stenou je vždy pretlak, pod severnou sa spravidla naraz zídu iba dve - tri výpravy."
Základný tábor pod Annapurnou leží veľmi nízko - v nadmorskej výške 4190 m. Expedícia chce o dvetisíc metrov vyššie vybudovať predsunutú základňu. V nej vyskúša aj pretlakovú komoru českej výroby - v podstate "spacák" s možnosťou dodávky kyslíka. "Ale využijeme ju len v prípade, že si to bude vyžadovať zdravotný stav niektorého z nás," pripomína šéf výpravy. Vyššie plánuje vybudovať tri tábory. Ten posledný by mal tvoriť iba jeden stan, z ktorého sa v optimálnom prípade približne v polovici októbra bude útočiť na vrchol.
Nebudú čítať denný rozkaz
Ak sa niekto z desaťčlennej výpravy naň dostane, zaveje vo výške 8091 m okrem slovenskej vlajky aj vlajka slovenskej armády. Napriek tomu, že zatiaľ nie je isté, či a koľko armádny rezort na výpravu prispeje. "V zmysle príslušnej smernice sme požiadali o dotáciu a máme prísľub, že ju dostaneme," ubezpečuje Matlák. Výpravu oficiálne organizuje Vojenský horolezecký klub Roháče.
Expedície do Himalájí nie sú lacné. Takmer 20-tisíc dolárov stálo len povolenie na výstup. Podľa šéfa výpravy len bezprostredné priame náklady vyjdú na vyše dva a pol milióna korún.
Niektoré krajiny zvyknú vysielať do Himalájí výpravy zložené z príslušníkov armád. Ale nie je ich veľa: India, Nepál, občas Francúzsko, Veľká Británia, v minulosti Spojené štáty, najnovšie niektoré štáty bývalého ZSSR. V posledných rokoch k nim pribudlo Slovensko.
"Nie, denné rozkazy nečítame - pod horou nebudeme klasicky vojensky veliť," ubezpečoval s úsmevom šéf vojenskej výpravy. "Jedine, ak by si to nevyhnutne vyžiadala situácia, čo sa dúfam nestane. Každý z výpravy bez ohľadu na to, aká je šarža, bude mať rovnaké povinnosti aj rovnaké šance dostať sa do vrcholového tímu."
Himalájske pokusy 2005
ANNAPURNA (8091 m): v predmonzúnovej poľskej expedícii vedenej Piotrom Pustelnikom pôsobil aj Slovák Vladimír Štrba, no pre zdravotné ťažkosti zostal v základnom tábore - výprava ťažkou Bonningtonovou cestou v južnej stene nedosiahla vrchol.
ČO OJU (8201): postup jarnej slovenskej expedície na čele s Pavlom Lazarom zastavilo úmrtie Ľuboša Stachu asi tisíc metrov pod vrcholom.
BROAD PEAK (8047): počas medzinárodnej expedície, ktorú viedol Poliak Pustelnik a jej členmi boli aj Slováci Martin Gablík a Rudolf Bošiak, sa v 7200 m po páde ťažko zranil Poliak Artur Hajzer.
K 2 (8611): členom českej expedície Leopolda Súlovského bol aj Slovák Pavol Lupták - pre snehové búrky zastavila útok vo výške 7300 m.
K 2 (8611): v maďarskej expedícii bol aj Slovák Jaroslav Dutka (navyše jeden Rumun) - pokus o útok na vrchol sa skončil vo výške 8000 m.
Zloženie výpravy
Vedúci: Ján Matlák (Vojenská polícia, vek 51 r.). Zástupca vedúceho: Vladimír Švancár (vojenský dôchodca, 49). Členovia: Erik Bizoň (Ministerstvo vnútra, 33), Jozef Hanzel (ÚŠZV Lešť), Ľubor Holý (vzdušné sily, 36), Štefan Myšiak (pluk špeciálneho určenia), Miroslav Nemčok (Horská služba, 37), Jozef Šupica (Horská služba, 32). Kameraman: Ladislav Vargic (civil). Lekár: Andrej Harendarčík (vzdušné sily, 40).
Severná strana Annapurny, desiateho najvyššieho vrchu sveta (8091 m), z ktorej sa o výstup na jej vrchol pokúsia slovenskí horolezci. FOTO - everestnews.com