V stanovisku centrálnej banky sa píše o plánovanom "sprisahaní" s cieľom destabilizácie trhu prostredníctvom predaja obrovského množstva zahraničnej meny. Díleri vzápätí názor banky označili za nezmyselný a tak mierne "rozzúrený".
"Analýza udalostí, ktoré sa diali na devízovom trhu v posledných mesiacoch, ukázala, že určité banky sa pokúšajú realizovať nepatričné operácie prostredníctvom predaja obrovského množstva zahraničnej meny, ktorou ani nedisponujú," vyhlásila centrálna banka. "Žiaľ, takéto aktivity sú väčšinou realizované niektorými ukrajinskými bankami so zahraničným kapitálom, v spolupráci so zahraničnými bankami," dodala banka bez toho, aby vinníkov menovala.
Ukrajinská centrálna banka potom veľmi tvrdo označila cieľ týchto nemenovaných bánk: "Dá sa to považovať za sprisahanie, ktorého cieľom nie je špekulatívny zisk ako skôr destabilizovanie trhu so zahraničnou menou a rozkolísanie inflácie." Na Ukrajine dnes pôsobí 163 bánk. Z nich 22 je vo vlastníctve zahraničných subjektov s podielom od 9 do 100 percent.
Rétorika centrálnej banky rozohnila aj dílerov, ktorí obchodujú v dotknutých bankách. "Čo za zločin to máme páchať? Každý investor predsa chce predávať draho a kupovať lacno," povedal agentúre Reuters jeden z nich. "Tieto slová (centrálnej banky) sú absolútne nezmyselné. Neporušili sme žiadne pravidlá. Zrejme to má niekoho zastrašiť," dodal ďalší.
Ukrajinská centrálna banka sa v uplynulých mesiacoch pokúšala brzdiť prudký rast ukrajinskej meny. Díleri tvrdia, že udržať menu v určitých hraniciach bude pre centrálnu banku veľmi ťažké. Príčinou je masívny prílev dolárov, ktorý sa ešte zosilňuje privatizačnými plánmi ukrajinskej vlády.
Už v apríli podľahla centrálna banka tlaku špekulatívneho kapitálu a menu revalvovala behom jedného dňa o tri percentá. Od apríla ukrajinská mena stúpla o viac ako desať percent. (reuters, jj)