V novembri a decembri 2003 a v januári 2004 podľa inzerátu vraj splatil 19 miliónov 294-tisíc korún z denníka Národná obroda firme Minerfin, v ktorej bol Blaško generálnym riaditeľom.
Denník však bol v permanentnej strate. Noviny vtedy vydávala firma Výhra, s. r. o., ktorej konateľom bol bývalý riaditeľ TASR Ivan Čeredejev. Ten pre denník Pravda povedal: "Nechám to na investigatívne schopnosti redaktorov. Tie sračky, ktoré produkujú, by bolo škoda ešte obohacovať. Myslím si, že si vystačia sami." Rusko sa pritom tváril, že s Národnou obrodou nemal ako politik nič spoločné.
Minerfin dostal práve v novembri a decembri 2003 od Slovenských elektrární zákazku na 15 miliónov. Rusko už bol v tom čase ministrom hospodárstva. Peniaze teda podľa svojej verzie vracal firme, ktorej elektrárne, ktoré ako minister spravuje, dali zarobiť. Sekretárka v Minerfine povedala, že sa k veci nikto nemôže vyjadriť, lebo celé predstavenstvo je na dovolenke a príde najskôr za dva týždne. V Minerfine pracuje stále Blaškova manželka, ale s novinármi nekomunikuje.
Spriaznené firmy
- od 9. 10. 2003 do 8. 12. 2003 vrátil Pavol Rusko podľa inzerátu 6 miliónov 125-tisíc korún z týchto firiem. Z ktorej koľko, presne nerozpisuje:
Firma Norex Digital - jedinou konateľkou a spoločníčkou je Ruskova manželka Viera. Sídlo firmy je Drobného 27 - tam sídli aj ANO. Rusková je vo firme od 7. 9. 2004.
V čase, keď odtiaľ údajne Rusko splácal pôžičky, boli spoločníkmi firmy Ruskova rodinná firma ZT Slovakia Trading, ktorú prepísal na svoju švagrinú Magdu Vyletelovú, a konateľkou je Zuzana Zlámalová. Do novembra 2002 bol konateľom Rusko sám.
www.markiza.sk - Spoločnosť, ktorá žije z príjmu inzercie z televízie Markíza. Niekoľkokrát sponzorovala ANO miliónmi korún. V roku 2003 aj 2004 jej darovala 10 miliónov. Riaditeľ www.markiza.sk Boris Richter vtedy povedal, že sa rozhodli podporiť stranu, ktorá vytvára najlepšie podmienky pre podnikateľov. "Hlavným zdrojom príjmu našej spoločnosti je predaj reklamného priestoru pre rôznych inzerentov na internetových stránkach, ktoré prevádzkujeme."
Pracovníci iných internetových serverov však príjem www.markíza.sk spochybnili. Za štandardných podmienok totiž podľa nich nemohla toľko zarobiť.
V roku 2003 v spoločnosti figuroval ako predseda predstavenstva Radovan Stretavský, Ruskov poradca na ministerstve hospodárstva, ktorý po ňom figuruje vo viacerých firmách. Kedysi bol vo www.markiza.sk aj Rusko. Nedávno priznal, že je jeho, aj keď v nej nefiguruje.
ZT Slovakia trading - Ruskova rodinná firma. Stavia jeho niekoľkomiliónovú vilu v Záhorskej Bystrici. Predsedníčkou predstavenstva je Simona Audyová, členmi Branislav Naništa - Ruskov blízky spolupracovník - a Magda Vyletelová, jeho švagriná. V roku 2003 bol vo firme okrem Naništu a Audyovej ešte Stretavský. "Magdaléna Vyletelová je ochotná odpovedať len na otázky súvisiace s hudbou," povedal časopisu Týždeň jej manažér. Audyová zase povedala, že sú súkromná firma, ktorá nemá záujem na medializácii.
Fajn production - Spoločníkmi firmy sú ZT Slovakia trading a Naništa, ktorý je aj jediným konateľom. Rusko bol konateľom od decembra 2000 do marca 2003.
Lenox - Spoločníkmi firmy sú opäť ZT Slovakia trading a Zuzana Zlámalová. Konateľom je Zlámalová.
Neupresnené
10,6 milióna (november 2003) - Rusko nepíše, z čoho ich splatil. "Vrátenie osobného dlhu."
28,5 milióna (január 2004) - Rusko opäť nekonkretizuje, kde ich zobral. "Financie zabezpečili vstup nového investora do projektu vývoja a realizácie európskeho patentu." Za rok 2004 Rusko priznal príjem iba niečo cez 1 milión korún. Žiadny dar alebo prevzatie záväzku od nejakého investora v takejto hodnote neuvádza. Naopak - priznal záväzky a pôžičky. V roku 2002 Rusko priznal, že má na účte 34 miliónov, cennosti za 11,5 milióna a akcie v hodnote 10,5 milióna. Okrem toho Audi A8, rodinný dom v Stupave, tri byty, stavebný pozemok v hodnote 4 milióny a chatu v Liptovskom Jáne.
Projekt nového vydavateľstva
40 miliónov (december 2003) - Rusko už predtým povedal, že ich pôvodne potreboval na "rozbehnutie projektu", ktorý pripravoval s Blaškom. Teraz napísal, že išlo o projekt nového vydavateľstva. Akého a čím sa malo zaoberať, nekonkretizuje. Projekt vraj nevyšiel, tak peniaze vrátil.
Otázky, ktoré zostali
Podnikateľ Blaško zomrel v júni 2004. Posledná zmenka bola splatná v auguste 2004. Rusko by v tom prípade musel peniaze vrátiť s niekoľkomesačným predstihom.
Rusko v inzeráte pripomína, že v roku 2000 dostal 100 miliónov za predaj podielu spoločnosti ARJ v Markíze. Odvtedy však do ANO investoval niekoľko desiatok miliónov, stavia si vilu a podľa jeho blízkych nevedie skromný život.
Keď Rusko priznal, že si požičal sám, hovoril, že dlhy splatil z dividend Markízy, potom, že z jemu blízkych firiem. Prečo pôvodne nehovoril pravdu?
Požičiaval si ako súkromná osoba. Otázka je, ako dary alebo prevzatie jeho záväzkov firmami, v ktorých orgánoch ani nefiguruje, vykázal v daňovom priznaní.
Stále neukázal zmluvy ani výpisy z účtov, aby dokázal, že prevody peňazí prebiehali naozaj tak, ako píše.
Neukázal doklad, že Blaškovi vrátil 40 miliónov.
Podnikateľ Blaško už nemôže jeho slová potvrdiť, ak Rusko nemá potrebné doklady.