Podobný výjav zachytili v roku 70 na Titovom víťaznom oblúku. Vtedy Rimania pokorili Jeruzalem. Včera osadníci opúšťali Necarim. FOTO - REUTERS |
Pomodlili sa v synagóge, zbalili zvitky Tóry, dvojmetrovú menoru a vybrali sa k autobusom. Tie ich odviezli k jeruzalemskému Múru nárekov. Tak to včera vyzeralo v najstaršej židovskej osade v pásme Gazy - Necarim. Táto osada dostala azda najviac zásahov od palestínskych teroristov, bola aj symbolom komplikácií, ktoré sprevádzali Palestínčanov počas 35 rokov jej existencie. Keď sa stalo niečo v Gaze, uzavrela armáda prístupové cesty do Necarimu a Palestínčanom trvalo hodiny, kým sa dostali domov.
"Neodchádzame z vlastnej vôle, ale so vztýčenými hlavami," povedal rabín Necarimu Cion Tawil krátko predtým ako nastúpil do autobusu. Evakuácia Necarimu bola podľa izraelských médií azda najdôstojnejším odchodom osadníkov z Gazy. "To, že odchádzali pokojne a nebojovali, ma rozplakalo," citoval denník Haarec veliteľa zásahu Hagaja Dotana. Jeho muži sa pred odchodom s osadníkmi modlili v synagóge.
Ľavicovo-liberálny denník Haarec včera napísal, že keď osadníci niesli menoru z Necarimu, pripomínalo to scény z roku 70, keď Rimania zničili druhý jeruzalemský chrám.
Niektorí osadníci v Necarime ešte včera pokračovali v stavbe svojich domov. "Necarim tu bol a bude naveky," hovoril jeden z nich. Keď prišli vojaci, pochopil, že jeho snaha je zbytočná. Mnohí Izraelčania majú ešte stále v pamäti slová premiéra Ariela Šarona: "Osud Necarimu bude osudom Tel Avivu." Hovoril to ešte vtedy, keď bol zástancom osadníckeho hnutia. Včera komentátor televízie Kanál 10 cynicky poznamenal, že dúfa, že slová premiéra sa nesplnia.
Dnes by armáda mala evakuovať dve osady na západnom brehu. Očakávajú sa tam násilné konfrontácie, pretože do oblasti prišlo veľa radikálov. Podľa niektorých médií tam dokonca hrozí ozbrojený konflikt.
Tomu sa týždeň trvajúci odsun Gazy vyhol. Izraelčania boli prekvapení, že napriek emocionálnym scénam a dramatickým scenárom všetko išlo pomerne hladko. Stalo sa len niekoľko útokov na vojakov a policajtov, oveľa nižší ako sa predpokladalo bol aj počet členov bezpečnostných zložiek, ktorí odmietali asistovať pri odsune osadníkov.
Problémy však môžu nastať teraz. Veľa osadníkov s hrôzou zisťuje, že domy, ktoré im sľúbila vláda, sú zatiaľ len rozostavané a v ponúknutých hoteloch môžu zostať len desať dní. Čoraz viac z nich sa sťahuje do osád na západnom brehu. Mnohé z nich medzinárodné spoločenstvo označuje za ilegálne.
(mik)