"Predseda ANO sa hlási k liberalizmu verbálne, v praktickej činnosti porušil všetky činnosti, ktoré sú pre liberála sväté - od mediálnej politiky cez hospodársku politiku až po dnešnú kauzu zmeniek," hovorí Budaj. Kritizuje aj ostatné politické strany, že viac myslia na seba ako na ľudí. Preto očakáva, že záujem sa presunie na iné subjekty.
Bývalý člen ANO Robert Nemcsics naznačil, že možno do DU vstúpi. Do žiadnej strany doteraz nevstúpil práve preto, lebo chce napĺňať "liberálny" mandát, ktorý dostal vo voľbách. V SDKÚ je podľa neho posledný žijúci liberál, bývalý člen pôvodnej DU, minister zahraničných vecí Eduard Kukan. SF podľa Nemcsicsa deklaruje príklon k liberalizmu, ale jeho politika je chvíľu ľavicová, inokedy pravicová. Dodal, že je len na súčasných predstaviteľoch DU, či začnú nejaké aktivity vyvíjať. "Ja určite nie som ten, čo by sa snažil o znovuobrodu strany."
Budaj potvrdil, že sa s Nemcsicsom stretol. "Odišiel z ministerstva hospodárstva bezúhonne, keď nechcel prerobiť túto inštitúciu na úrad nového občana," hovorí, narážajúc na názov Aliancie nového občana. Viac ale o personálnych otázkach nepovedal, ani o bývalom predsedovi DU Jozefovi Moravčíkovi.
Politológ Grigorij Mesežnikov hovorí, že DU je pre väčšinu voličov neexistujúca strana, keďže o nej nepočuť. "Šancu by mali, iba keby nasadili známe tváre, ale som skôr skeptickejší v tom, či by sa im podarilo uspieť." Liberálni voliči sú roztrúsení medzi ANO, SDKÚ a SF, a bude ťažké ich osloviť tak, aby zmenili značku.
"Je slovenským špecifikom, ako liberálne strany vznikajú a zanikajú," povedal Mesežnikov. Pôvodná DU sa stala pred voľbami v roku 2002 súčasťou SDKÚ. Súčasná DU nie je jej právnym nástupcom. (rk)