Vtáčia chrípka sa objavila v troch sibírskych regiónoch - Novosibirsk, Altaj a Omsk. Miestna obyvateľka s maskou na tvári drží kohúta pred svojím domom v Urosove v Omskom regióne. FOTO - TASR/AFP |
BRATISLAVA - Z Ruska, kde je hlásený výskyt vírusu vtáčej chrípky, v súčasnosti nedovážame živú hydinu, násadové vajcia ani hydinové mäso. Martin Chudý zo Štátnej veterinárnej a potravinovej správy hovorí, že Rusko nie je na zozname tretích krajín, z ktorých sa môžu dovážať do Európskej únie tieto tovary.
Európske rozhodnutia sa automaticky vzťahujú aj na Slovensko. Podľa Chudého ak veterinári pri kontrole na hraniciach zistia, že zásielka nevyhovuje požiadavkám únie, nepustia ju na Slovensko.
Veterinárna správa požiadala, aby na hraniciach kontrolovali všetky živé vtáky, vrátane vtákov sprevádzajúcich svojich vlastníkov. "Máme pripravené a aktualizované pohotovostné plány v prípade vzniku nákazy," hovorí Chudý.
Rusi nevylučujú, že vtáčiu chrípku k nim preniesli sťahovavé vtáky. Z tamojších oblastí k nám sťahovavé vtáky nelietajú, alebo len vzácne.
Miroslav Saniga z Ústavu ekológie lesa SAV hovorí, že pred štyrmi rokmi bol v jeho oblasti vo Veľkej Fatre kolibkárik, ale ten zablúdil. Vtáky z Ázie totiž lietajú na zimu skôr na juh do Indie, kým európske vtáky skôr do Afriky.
Saniga pripúšťa skôr možnosť, že "ľudia si kúpia v Ázii infikovaného vtáka a prenesú ho k nám".
Rastislav Rybanič zo Spoločnosti na ochranu vtáctva pozná iba jeden druh, ktorý "sa sťahuje medzi Áziou a Európu, a to je spevavec malý", ale ten je podľa neho najmenej náchylný na túto chorobu.
Ruskí vedci predpokladajú, že do Ruska zavliekli chorobu divé kačice alebo husi. Rybanič však hovorí, že v lete kačice nelietajú kvôli výmene peria, a preto si myslí, že do Ruska prišla choroba transportom hydiny.
"Vtáčia chrípka v pôvodnej verzii je obyčajná choroba vtákov, lenže v juhovýchodnej Ázii vírus zmutoval tak, že bol smrteľný a môže sa preniesť aj na ľudí. Preto treba zamedziť presunu chovaných vtákov, hlavne hydiny," hovorí Rybanič.
(rf)