Mesiac pred predčasnými voľbami začínajú nemeckí politici pritvrdzovať. Kancelár Gerhard Schröder ostro zaútočil na opozíciu, keď kresťanských demokratov obvinil, že ohrozujú sociálny zmier v krajine. Konzervatívci (CDU/CSU) zase siahli po téme, ktorá bola doteraz tabu - vstup Turecka do Európskej únie.
Oba tábory sledujú rovnaký cieľ. Rozdiely medzi nimi sú príliš tesné, a preto treba mobilizovať. Treba hrať na city voličov.
Schröder chce podľa týždenníka Der Spiegel využiť vlastnú popularitu, aby pomohol strane, ktorá za opozíciou výrazne zaostáva. A tak vytiahol spojenie, na ktoré v Nemecku počujú mnohí. V situácii, keď má až 80 percent Nemcov strach o svoje zamestnanie, obvinil opozíciu, že chce pracujúcich pripraviť o ich práva. Zdanenie príplatkov za prácu v noci a počas sviatkov, ktoré opozícia plánuje, podľa neho ohrozí mnohých ľudí, hlavne tých s nižšími príjmami.
Konzervatívci sa rozhodli vybičovať emócie voličov iným spôsobom. Hessenský premiér Roland Koch presadzuje, aby sa jednou z hlavných tém kampane stalo Turecko. "V posledných dvoch - troch týždňoch potrebujeme témy, ktoré môžeme vyhrotiť," povedal Koch na minulotýždňovom straníckom stretnutí. Koch sa už raz podobným spôsobom k moci dostal. V roku 1999 sa stal prvýkrát premiérom Hessenska, keď odštartoval kontroverznú podpisovú akciu proti dvojakému občianstvu. Kampaň postavená na nenávisti voči cudzincom mu napokon výrazne pomohla k volebnému víťazstvu.
Podľa nemeckých médií získal Koch pre svoj návrh podporu, hoci tým ide proti samotnej predsedníčke Angele Merkelovej. Tá nechcela Turecko zaťahovať do kampane, hoci nesúhlasí s jeho členstvom v únii, a navrhuje privilegované partnerstvo. Vstupné rozhovory s Tureckom, ktoré sú plánované na október, sú príliš výbušnou témou, ktorá by mohla neskôr skomplikovať postavenie Nemecka v rámci únie.
Turecko nie je jedinou témou, ktorú navrhol Koch. Kresťanskí a sociálni demokrati musia teraz viac ako predtým útočiť na možnú povolebnú koalíciu sociálnych demokratov (SPD), Zelených a Ľavicovej strany. Práve takéto spojenie ohrozuje víťazstvo opozície, ktoré ešte nedávno bolo hotovou vecou.
Opozícia chce preto viac ako predtým zdôrazňovať, že po voľbách bude vládnuť iba s liberálmi (FDP). Chystá sa údajne stranícky summit, kde špičky CDU, CSU a FDP predvedú súdržnosť pred médiami. Táto časť stratégie sa ako jediná ukazuje správna už v predstihu. Podľa včera zverejneného prieskumu inštitútu Forsa pre televíziu RTL liberáli (FDP) prvýkrát predbehli Zelených a spolu s CDU/CSU by tak dosiahli 51 percent, teda vytúženú väčšinu. Ako voliči ohodnotia emócie v kampani, ktoré oba bloky chystajú, môže ukázať už ďalší prieskum.