Predvolebná kampaň v Poľsku sa rozbehla: jedným z favoritov na prezidenta je terajší primátor Varšavy Lech Kaczyski. FOTO - REUTERS |
Poľsko čakajú prvýkrát v dejinách dvoje voľby krátko po sebe. Koncom septembra budú Poliaci voliť nový parlament a hneď v októbri novú hlavu štátu. Volebné kampane tým zatiaľ trpia. Len ťažko ich odlíšite jednu od druhej. Zvlášť, ak sa napríklad Donald Tusk, vodca opozičnej Občianskej platformy, uchádza o prezidentské kreslo, ale aj o poslanecký mandát.
Pokiaľ ide o parlament, je situácia pomerne jasná. Doterajšia ľavicová vládna koalícia vedená Zväzom demokratickej ľavice (SLD) môže o opakovaní svojho úspechu spred štyroch rokov len snívať. Za ten čas vládna strana prežila niekoľko korupčných káuz (jeden z jej poslancov končí svoj mandát vo väzení) a vnútorná opozícia voči lídrovi strany a bývalému premiérovi Leszkovi Millerovi založila vlastnú stranu. Oslabí ju aj súčasný premiér Marek Belka, ktorý svoju politickú budúcnosť spojil s novou Demokratickou stranou.
V parlamentných voľbách sa tak očakáva úspech opozičných pravicových strán: Občianskej platformy a Práva a spravodlivosti. Posledné prieskumy im dávajú podobné preferencie - obe majú od 20 po 25 percent. Niekoľko otázok tu, samozrejme, ostáva. Podarí sa týmto dvom stranám utvoriť novú vládu? Koľko hlasov získajú dve populistické strany: ľavicová Sebaobrana Andrzeja Leppera a pravicová Liga poľských rodín? Ktoré z menších strán prekročia úroveň piatich percent hlasov a budú mať svojich poslancov v budúcom parlamente?
V prezidentských voľbách nie je víťaz zďaleka taký jasný. Takmer každý nový prieskum korunuje iného favorita. Vážnych uchádzačov je pritom niekoľko. Možno aj preto sa práve na tento súboj sústreďuje väčšina médií.
Podľa posledného prieskumu agentúry PBS má zatiaľ najväčšie šance na prezidentské kreslo Donald Tusk s 29 percentami, ktorý bol ešte pred dvoma týždňami v prieskumoch tretí. Jeho hlavnými rivalmi a ešte donedávna najvážnejšími kandidátmi sú Lech Kaczyski, primátor Varšavy a spoluzakladateľ Práva a spravodlivosti, a nádej ľavice na jediný volebný úspech W˝odzimierz Cimoszewicz, predseda parlamentu, donedávna ešte minister zahraničia. Podľa prieskumu PBS obaja majú podporu 21 percent občanov. Bolo by veľkým prekvapením, ak by sa prezidentom Poľska stal niekto iný, než je spomínaná trojka kandidátov.
Tento týždeň začali strany zverejňovať mená svojich kandidátov do parlamentu a predstavovať svoju kampaň. Zverejňujú heslá i reklamné spoty. Naozajstný a určite nie vždy férový boj o voličov sa tak začína až teraz.