Včera ubehlo presne 175 rokov odo dňa, keď v Liptovskom Mikuláši uviedli prvýkrát Kocúrkovo Jána Chalupku. S nápadom osláviť toto výročie prišlo Spišské divadlo, inscenáciu Kocúrkova v slávnostnej predpremiére uviedli v nedeľu večer prakticky na tom istom mieste ako pred rokmi - na nádvorí bývalého Kráľovského hostinca Čierny orol, kde k tejto udalosti znovu odhalili aj pamätnú tabuľu. Podľa všetkého sa aj pred 175 rokmi hralo pod holým nebom. Napriek nie celkom najlepšej propagácii, záujem o pripomenutie si začiatkov slovenského divadelníctva prejavilo toľko ľudí, že stoličiek bolo málo.
Pôvodný text upravili dramaturg divadla Tibor Ferko a režisér Miro Košický. Inscenátori odmietli neskoršie jazykové úpravy a hru uviedli v dobovej slovenčine, do ktorej vlastný český text preložil sám Chalupka rok pred svojou smrťou. Tvorcovia vložili do produkcie aj viaceré piesne, ktoré podľa anonymných textov svetskej poézie z 15. - 19. storočia zhudobnil skladateľ Norbert Bodnár.
"Ide prakticky o výročie založenia slovenského divadla, mali by sme si ho pripomenúť, hoci premiéra bola v tom čase skôr záležitosťou Liptovského Mikuláša a nemala veľký celoslovenský dosah," vyjadril sa Štefan Fejko, riaditeľ Spišského divadla.
Od septembra bude hra v repertoári v Spišskej Novej Vsi, Spišiaci sa ku Kocúrkovu hlásia aj preto, že Chalupkov text vyšiel prvýkrát tlačou práve na Spiši - v Levoči. Kocúrkovom sa 13. septembra 1924 odštartovala aj činnosť Východoslovenského národného divadla v Košiciach. Aj pohostinné predstavenie 12. septembra v Košiciach, ktoré sa uskutoční v rámci osláv 60. výročia košického Štátneho divadla, bude mať teda pamätný charakter.
O uvedenie hry sa zaslúžil predovšetkým Gašpar Fejérpataky-Belopotocký, herec, režisér, významný organizátor kultúrneho života v celom Uhorsku. Na prvé predstavenie mali k dispozícii iba šesť kulís a dve zadné opony. "Prvé dielo Jána Chalupku síce nie je dokonalé, ale nesie hlavné znaky celej jeho budúcej literárnej tvorby - komickosť a snahu urobiť dojem za každú cenu," uviedol Miro Košický. Sám si v Kocúrkove s podtitulom Len aby sme v hanbe nezostali zahral spolu s kolegami - Štefanom Labancom, Annou Strnadovou či Máriou Brozmanovou.
"Vracať sa do národnej divadelnej histórie je dôležité, aspoň sa dokazuje, že brezniansky farár Chalupka bol zorientovaný v dobovom stredoeurópskom divadelnom kontexte. Navyše, metafora slovenského zápecníctva a hrania sa na veľký svet je stále aktuálna," myslí si teatrológ Oleg Dlouhý. (zu, tasr)