Z klamstva sa často obviňujú aj politici. Napríklad premiér Mikuláš Dzurinda z času na čas reaguje na šéfa Smeru Roberta Fica, slovami: "Je to lož." Ten mu to hneď oplatí rovnakým - klamete. FOTO - ČTK
Niekedy sa pýtame, prečo deti klamú, a pritom vzorov majú okolo nás viac než dosť.
Z klamstva sa prostredníctvom mediálnych kanálov často obviňujú napríklad politici. Napríklad premiér Mikuláš Dzurinda z času na čas reaguje na šéfa Smeru Roberta Fica, slovami: "Je to lož." Ten mu to hneď oplatí rovnakým - klamete.
Poslanec Tomáš Galbavý na otázku, či bol svedkom klamania kolegu v parlamente, odpovedal protiotázkou. "Môžem na to neodpovedať?"
Z klamstiev obviňujú politikov a štát aj nespokojní občania, na ktorých pozemkoch sa začal stavať závod KIA v Tepličke nad Váhom. "Stavebné povolenie nie je vydané a ani nemôže byť. My sme im naše pozemky nepredali a oni bez nášho súhlasu začali stavať cestu. Radi by sme sa vlády a všetkých kompetentných opýtali, ako je možné v tomto štáte ľudí takto zavádzať a klamať," pýta sa hovorkyňa petičiarov Margita Mravcová.
Niekedy klamú aj reklamy, ktoré sľubujú nečakané výhody. "Hypotéka s 0,001-percentným úrokom!" - hlása reklama istej banky. Až pri jej uzatváraní zistíte, že tento úrok platí, ale len pre jedného vyžrebovaného človeka za mesiac. Ak patríte k tým ostatným, ktorí si kvôli reklame uzavreli hypotéku, máte smolu. "Toto sa však nepovažuje za klamstvo, je to skôr marketingový ťah," hovorí psychologička Eva Smiková. "Je to akoby nepovedanie celej pravdy."
Klamú aj bežní ľudia - napríklad, ak sa uchádzajú o nové zamestnanie. "Milióny uchádzačov o práce klamú vo svojich životopisoch," zistila britská BBC. V prieskume, ktorý sa uskutočnil vo Veľkej Británii, totiž každý tretí opýtaný pripustil, že vo svojom životopise uviedol nepravdivé alebo nepresné údaje o svojej kvalifikácii, záujmoch alebo predošlých pracovných skúsenostiach. Väčšina z nich ako dôvod uviedla, že sa chceli odlíšiť od ostatných záujemcov o prácu. Zároveň predpokladali, že zamestnávateľ si uvedené údaje aj tak neoverí.
Často klameme aj z taktických dôvodov - napríklad ak si partnerka oblečie šaty, ktoré jej nepristanú, ale kúpila si ich práve na túto úžasnú príležitosť. No poviete je, že sa jej nehodia?!
Niektorí tiež tvrdia, že klamstvom je aj to, keď deťom tvrdíme, že darčeky nosí pod stromček Ježiško alebo Santa Klaus, a sladkosti do čižmičiek zase svätý Mikuláš, a pritom vieme, že to máme na svedomí my.