valo.
"Dieťa s hmotnosťou 2700 gramov sa narodilo pred dvoma týždňami. V nemocnici v Prešovskom kraji uňho diagnostikovali poruchu priechodnosti čriev. Na veľké prekvapenie sa však pri operácii zistilo, že tenké črevo sa vôbec nevytvorilo. Je to veľmi raritný prípad, s akým sme sa na Slovensku dosiaľ nestretli," hovorí prednosta Kliniky neonatológie Fakultnej nemocnice L. Pasteura Peter Krcho.
Namiesto niekoľko desiatok centimetrov dlhého tenkého čreva má dieťatko iba jeho náznak - malý väzivový pruh spájajúci normálne vyvinutý žalúdok s hrubým črevom. Potrava sa teda nemôže zo žalúdka dostať ďalej do tráviaceho systému. Jediná šanca, ako chlapčekovi pomôcť, je riešiť problém operačne.
"V Európe sa takýto problém dosiaľ neriešil, skontaktovali sme sa preto s pracoviskami v Pittsburghu a Washingtone. Aj v zahraničí považujú uvedený prípad za nesmierne raritný, ale je šanca vyriešiť ho transplantáciou," povedal Krcho.
Transplantácia je v tomto prípade zjavne jediným východiskom, ak vyšetrenia potvrdia, že ju malý pacient môže podstúpiť. A ak sa podarí, dieťa sa môže ďalej vyvíjať úplne normálne. Dovtedy je však odkázané na pobyt v nemocnici.
Ako vysvetľuje neonatológ, udržiavanie na infúziach nikam nevedie - iba ho udržiava pri živote. "Preto si naozaj treba položiť otázku, čo ďalej," hovorí. Zatiaľ však nemá informácie, koľko by stála transplantácia tenkého čreva v zahraničí a či by ju poisťovňa uhradila.