BRATISLAVA - Právoplatné rozhodnutie súdu o zákaze vstupu a výstavby cesty k automobilke Kia na súkromných pozemkoch polícii nestačí na to, aby majiteľom pomohla dostať z nich stavebné mechanizmy. Hovorca policajného prezídia Vladimír Gemela povedal, že predbežné opatrenie súdu "nie je výkon súdneho rozhodnutia" a ani exekučný titul.
Majitelia pozemkov sa na políciu obrátili v čase, keď už mestská spoločnosť Žilina Invest rozhodnutie súdu dostala, čo znamená, že nadobudlo právoplanosť.
Hovorca ministra vnútra Vladimíra Palka Boris Ažaltovič včera SME povedal, že k problému "sa už vyjadril Policajný zbor". Žilinská polícia sa vraj radila s prokuratúrou, ktorá jej odporučila nezasahovať. Hovorca ministerstva spravodlivosti Richard Fides povedal, že "minister Daniel Lipšic analyzuje s ministrom vnútra situáciu a v najbližších dňoch sa rozhodnú, ako ďalej postupovať".
Advokát Tomáš Kamenec zo stanoviska polície usudzuje, že ak sa dnes niekto posadí do kancelárie Žilina Investu a začne používať jeho techniku, polícia podľa svojho výkladu práva nezasiahne až dovtedy, kým jej to súd nenariadi. Ústavný právnik Radoslav Procházka povedal, že policajt je podľa zákona povinný chrániť majetok súkromných osôb. Stanovisko polície považuje za alibistické.
Bývalý minister vnútra, nezávislý poslanec Ivan Šimko si nevie vysvetliť pasivitu polície a čuduje sa, že prípad púta takú malú pozornosť. "Tu nejde len o problém tých ľudí a Kia, ale aj o fungovanie štátu," hovorí. Tému chce otvoriť na pôde Národnej rady.
Bývalý štátny tajomník ministerstva vnútra za HZDS, dnes nezávislý poslanec Ladislav Polka povedal, že ak by bol majiteľom, "tak tam spravím nejaký plot a akonáhle by ho niekto narušoval, tak si to vyžaduje zásah štátnych orgánov".
Advokát vlastníkov pozemkov a nezávislý poslanec Miroslav Abelovský pôjde v pondelok s nezávislým poslancom Jánom Drgoncom za generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom. Abelovský má podozrenie, že sa pácha trestný čin marenia súdneho rozhodnutia.
Konateľ Žilina Investu Stanislav Vinc povedal, že včera sa už pracovalo len na parcelách, kde to súd nezakázal.
Politici o polícii
Jirko Malchárek, ANO: "Ak by si každý plnil svoje povinnosti tak, ako má, tak občan nebude ukrivdený. Ak prestaneme rešpektovať rozhodnutia súdov, tak je zbytočný aj parlament, lebo zákony sú nevymožiteľné. Občania postupovali správne, aj ja by som sa obrátil na políciu."
Peter Miššík, SDKÚ: "Ak je právoplatné rozhodnutie súdu, tak, samozrejme, polícia má zasiahnuť. Veď toto je právny štát, tak ak rozhodol súd, musia ho rešpektovať všetci."
Pavol Minárik, KDH: "Rozhodnutie súdov majú rešpektovať aj štátne orgány, aj osoby fyzické alebo právnické. Či má polícia zasiahnuť, je otázka na tento štátny orgán."
Gyula Bárdos, SMK: "Ako človek, ktorý nie je právnikom, si myslím, že polícia by mala zasiahnuť. Nehľadal by som právne výhovorky."
Katarína Tóthová, HZDS: "Polícia ako štátny orgán má dbať na to, aby rozhodnutia iných štátnych orgánov boli realizované."
Robert Kaliňák, Smer: "Polícia by na podnet občanov mala postupovať voči tým, ktorí porušujú rozhodnutie súdu. Polícia by mala byť v týchto prípadoch razantná, ide o ochranu majetkových práv, a mala by chrániť aj rozhodnutia súdov."
Ivan Šimko, Misia 21: "Je absurdné, aby sa polícia nečinne pozerala." (rk)
Prečo polícia nemusí zasiahnuť a súd nič nemôže
Stanovisko polície
Hovorca Prezídia Policajného zboru Vladimír Gemel hovorí, že podľa zákona o ochranu možno požiadať len vtedy, ak bol výkon rozhodnutia zmarený alebo ak môže dôjsť k ohrozeniu života, alebo zdravia osoby poverenej výkonom rozhodnutia. "Tieto zákonné podmienky v danom prípade naplnené nie sú." Preto polícia podľa neho nemôže v súčasnosti zasiahnuť. "Predbežné opatrenie nie je výkon súdneho rozhodnutia. Predbežné opatrenie nie je exekučným titulom podľa príslušných ustanovení Občianskeho súdneho poriadku, proti predbežnému opatreniu sa možno odvolať." (sita)
Výkon súdneho rozhodnutia
Ak súd vydá predbežné opatrenie, ide o základné rozhodnutie súdu.
Ak chce niekto naplniť rozhodnutie súdu, môže podať žiadosť o nové konanie, ktorého výsledkom môže byť uznesenie nazývané výkon súdneho rozhodnutia. Takéto konanie dnes podľa zákona môže prebehnúť na súde alebo u exekútora. Od 1. septembra už súd nebude môcť vydať uznesenie o výkone súdneho rozhodnutia a jedinou možnosťou bude obrátiť sa na exekútora. (rk)
Stanovisko sudcu
Sudca žilinského súdu, ktorý si neželá byť menovaný, povedal, že súd nesleduje, či sa jeho uznesenie plní a je vhodnejšie obrátiť sa na exekútora. Podľa neho je len na účastníkoch konania, aby ďalej chránili svoje práva.
Nie každé neplnenie predbežného opatrenia je automaticky trestným činom. Najskôr musí totiž výkon rozhodnutia prebiehať, aby mohol byť marený. Podľa takéhoto právneho výkladu ani za pokračovanie vo výstavbe nemožno momentálne nikoho trestne postihnúť, pretože neprebieha výkon súdneho rozhodnutia. (rk)