FOTO - SITA/AP |
LONDÝN - Jej optimizmus a zmysel pre humor presvetľovali ťažké chvíle pri dramatických rokovaniach. Jej vecná argumentácia v úlohe ministerky pre Severné Írsko pomohla uzavrieť historickú mierovú dohodu. Svojráznu Mo Mowlamovú, ktorej životná púť sa včera v 55 rokoch uzavrela, Briti milovali. Obdivovali jej schopnosť hovoriť priamo a statočnosť v boji s mozgovým nádorom.
Mo Mowlamová zomrela v nemocnici, kam ju začiatkom mesiaca previezli po úraze hlavy. Spadla, po náročnej operácii mala problémy s rovnováhou.
Neformálnosťou a bezprostrednosťou si Mo získala v severoírskych komunitách obrovské sympatie. "Zostávam tvrdohlavo optimistická," vyhlásila v apríli 1998 po sérii stroskotaných mierových rokovaniach. Liečba mozgového nádoru ju práve vtedy pripravila o vlasy a spôsobila značný prírastok na váhe. Mo vtedy nepočúvla poradcov a navštívila teroristov vo väzení Maze. Protestantskí väzni po stretnutí oficiálne podporili mierové rozhovory so severoírskymi katolíkmi, ktoré dovtedy bojkotovali. Počas dramatických diskusií uvoľnila napätie aj tým, že si dala dolu parochňu.
Marjorie Mo Mowlamová sa narodila 18. septembra 1949 vo Watforde a vyštudovala sociálnu antropológiu. Stála za zvolením premiéra Tonyho Blaira za šéfa labouristov. Po podpise mierovej dohody v apríli 1998 bola na vrchole a hovorilo sa o nej dokonca ako o možnej nástupkyni Blaira. Neviazanú, výrečnú a srdečnú ženu v Británii nazvali aj "národným pokladom".
Objavili sa však špekulácie spochybňujúce jej zdravie a schopnosti, čo v roku 2001 vyústilo jej odchodom z politiky. (čtk, r)