FOTO - TASR
BRATISLAVA - Na investície v Slovenských elektrárňach, ku ktorým sa zaviazal jeho budúci väčšinový majiteľ Enel, nepriamo prispeje aj štát. Ministerstvo hospodárstva sa tento týždeň s Enelom dohodlo, že štát sa zriekne podielu na zisku elektrární počas nasledujúcich siedmich rokov, ak Enel v elektrárňach preinvestuje 73 miliárd korún a dostavia Mochovce.
To, že budúci vlastník má v elektrárňach urobiť rozsiahle investície, bolo jednou z podmienok privatizácie. Naopak, o tom, že štát príde o dividendy z elektrární počas niekoľkých rokov, sa nehovorilo. Ministerstvo financií pritom počítalo, že od roku 2006 bude z elektrární dividendy dostávať.
Príjmy z dividend tak môžu chýbať aj v štátnom rozpočte. "Ministerstvo financií vidí problém v predpokladanej výške dividend zo Slovenských elektrární v budúcich rokoch, ako aj ich nejasného zdôvodnenia zo strany ministerstva hospodárstva. Postup rezortu hospodárstva môže predstavovať riziko pre budúcoročný štátny rozpočet, resp. rozpočet Fondu národného majetku," povedal Mikuláš Gera, vedúci tlačového odboru ministerstva financií. Postoj ministra financií tak môže zablokovať investičný plán Enelu, ktorý sa bude schvaľovať vo vláde. Jeho odobrenie vládou je posledným krokom na ukončenie predaja elektrární.
S nevyplácaním dividend z elektrární nesúhlasí ani Fond národného majetku. "Keďže sme vládou zaviazaný, že našou úlohou je získavanie čo najvyšších dividend, pravdepodobne posunieme schvaľovanie plánu vláde. Nevyplácanie dividend už zasahuje do verejných financií," povedala hovorkyňa fondu Tatjana Lesajová.
Či bola dohoda o nevyplatení dividend podmienkou Enelu, nechcela sa spoločnosť vyjadriť. "Kým nebude schválený investičný plán, nepovažujeme za vhodné sa k tomu vyjadrovať," povedala hovorkyňa Enelu Roberta Vivenzio.
To, že štát prakticky preberie podiel na investičnom pláne, sa nepáči ani podnikateľom. "Enel bol prezentovaný ako ekonomicky silný subjekt, ktorý má dostatok zdrojov na budúce rozvojové programy. Nevyplácanie dividend z elektrární znamená, že sa na investície, ktoré mal zabezpečiť investor, poskladajú všetci občania," tvrdí Tibor Gregor, výkonný riaditeľ združenia najväčších slovenských podnikov Klubu 500.
Dividendy niekoľko rokov nevyplácal ani sprivatizovaný Slovak Telecom. Keďže privatizačná zmluva s väčšinovým vlastníkom Deutsche Telecom nebola zverejnená, nie je jasné, či išlo o dohodu medzi vládou alebo postoj investora.
Dividendy zo Slovenských elektrární
zisk dividendy za štátny podiel
2004 1 652 mil. Sk 1 430 mil. Sk
2005 -501 mil. Sk 0
2006 410 mil. Sk 110 mil. Sk
2007 420 mil. Sk 120 mil. Sk
2008 500 mil. Sk 180 mil. Sk
Pozn.: Údaje za roky 2005 až 2008 sú odhadované.
Zdroj: Ministerstvo financií.