Minister práce Ľudovít Kaník by chcel znížiť odvody pre živnostníkov o 1,6 percenta. Rezort financií je opatrnejší a zatiaľ tu znižovanie nikto nepotvrdil. FOTO - TASR
BRATISLAVA - Minister práce Kaník tvrdí, že sa dohodol so šéfom rezortu financií Miklošom na znižovaní sociálnych odvodov. "Ministerstvá sa dohodli na znížení odvodov pre živnostníkov o 1,6-percentuálneho bodu na nemocenské poistenie od januára 2006," vyhlásil Peter Húska z Kaníkovho tlačového oddelenia. Zamestnávateľom ani zamestnancom sa odvody meniť nebudú.
Na ministerstve financií sú so sľubmi znižovať odvody opatrnejší a rezort takéto výsledky rokovaní nepotvrdil. Podľa štátneho tajomníka ministerstva financií Vladimíra Tvarošku to nie je až také definitívne. Mikuláš Gera z tlačového oddelenia ministerstva financií pripustil, že samotný minister Mikloš "považuje návrh za zmysluplný a bude hľadať priestor, ako ho prefinancovať".
Rezort financií však trvá na tom, aby bolo prípadné znižovanie odvodov súčasťou komplexnej dohody o rozpočte verejných financií. Ministerstvo práce vyčíslilo, že v celkovom kontexte navrhnutých zmien v sociálnom poistení si znižovanie odvodov vyžiada trištvrtemiliardový výpadok budúcoročných príjmov Sociálnej poisťovne.
Avizované znižovanie nemocenských odvodov pre živnostníkov zo súčasných 4,4 na 2,8 percenta nepovažujú ekonómovia za žiadne výrazné zlepšenie. Celkové odvodové zaťaženie, vynímajúc zdravotné poistenie, by od januára kleslo z 33,15 na 31,55 percenta.
Liberálny ekonóm Martin Chren z Nadácie F.A. Hayeka označil postupné okresávanie vysokých odvodov za "salámovú metódu". Chren: "Takéto zníženie nie je systémové. Nie je síce zlé, ale ani neprinesie nič, čo by stálo za veľkú oslavu." Riešenie problému vysokých odvodov by podľa neho spočívalo v skutočnej reforme systému, ktorá by umožnila znížiť odvody pre všetkých aspoň o polovicu.
"Je to také doktorovanie na symptóme," myslí si ekonóm Richard Sulík, autor myšlienky rovnej dane. "Nič zásadné sa nemení," dodáva Sulík, ktorý ministerstvu financií navrhuje úplne zmeniť sociálny systém zavedením takzvaných odvodových bonusov. Priznáva však, že jeho návrh je natoľko zásadný, že k jeho realizácii sa už súčasná vládna koalícia asi nedostane. "V súčasnej situácii si myslím, že by bolo lepšie, keby už nerobili nič," dodal Sulík.
Šéf Inštitútu finančnej politiky, analytického centra ministerstva financií Ľudovít Ódor vo svojej štúdii o možnostiach znižovania odvodov tvrdí, že cesta vedie cez hlbšie reformy sociálneho systému. Okrem iného odporúča napríklad zrušiť odvody zamestnávateľov na úkor zamestnancov, ktorých cena práce by sa tak v plnej miere premietla do hrubej mzdy. Cesta by bola podľa jeho štúdie aj predefinovať odvody do jednotlivých verejných sociálnych fondov tak, aby tie ziskové nemuseli sanovať stratové.
Povinné sociálne odvody pre živnostníkov
druh odvodu dnes návrh
starobné 18 % 18 %
invalidné 6 % 6 %
nemocenské 4,4 % 2,8 %
rezervný fond 4,75 % 4,75 %
spolu 33,15 % 31,55 %