21. augusta sa strieľalo aj v Detve. Svedčí o tom materiál Krajskej správy ZNB B. Bystrica. Dokument písaný úradníckou rečou hovorí o smrti dvoch ľudí. Štefan Zdechovan zomrel na mieste, Rudolf Gavorník o deň neskôr.
"K usmrteniu menovaných došlo tak, že v uvedenej dobe nachádzali sa aj s inými občanmi na okraji cesty, po ktorej prechádzala kolóna sovietskych vojsk, na ktorú občania pokrikovali a hádzali do tankov kamene. Následkom tejto provokácie dôstojník sovietskej armády z jedného tanku vystrelil do stojacich občanov dávku zo samopalu, pričom bol na mieste usmrtený Zdechovan a zranení ďalší občania."
Košice
"V súvislosti s prechodom vojsk cez mesto Košice došlo k vážnemu narušeniu verejného poriadku dňa 21. augusta 1968, pričom došlo k usmrteniu 6 osôb, 35 osôb bolo ťažko zranených a 28 ľahko zranených," vypočítava obete dokument z Mestskej správy VB Košice.
Správa spomína aj obete na opačnej strane. Zranení boli dvaja sovietski vojaci. "V jednom prípade bol usmrtený vojak Sovietskej armády zásahom strely zo sovietskych zbraní." Pri hádzaní kameňov boli zranení aj dvaja policajti.
"Situácia v meste zostáva stále veľmi napätá. Dôvody sú v príchode vojsk, pretože občianstvo je presvedčené, že ich príchod nebol nutný a je protiprávny," napísal otvorene policajt. Opisoval ako sa v meste zhlukujú ľudia a diskutujú o situácii "je posudzovaná veľmi kriticky voči spojeneckým vojskám".
Policajná správa referuje o tom, že v celom meste sa v závodoch štrajkuje. Občania pripravovali generálny štrajk, ak Dubček nevystúpi 22. augusta v rozhlase alebo televízii. "Hrozí ochromenie celého hospodárskeho života."
Bratislava
O vyšetrovaní zabitia 16-ročného Petra Legnera napísal správu vyšetrovateľ - podpráporčík J. Reichel. "Vzhľadom na rozsah zranení, ktoré utrpel, nebolo možné podľa vyjadrenia znalcov jeho smrti zabrániť ani včasným a odborným lekárskym zákrokom," tvrdil.
Považoval za nutné vypočúvať aj sovietskych vojakov, ktorí boli na mieste streľby na Námestí SNP. Obrátil sa preto na veliteľa sovietskych vojsk v Bratislave. "Prehlásil, že zo strany československých príslušných orgánov nepovolí vykonať u sovietskych jednotiek žiadne vyšetrovacie úkony a sám, že takéto úkony prevádzať nebude." Reichel ďalej píše, že keďže sa nepodarilo získať žiadne dôkazy, ktoré by umožnili stíhať konkrétneho človeka, začal trestné stíhanie na neznámeho páchateľa.
"V zmysle pokynu generálneho prokurátora ČSSR bude však cestou Generálnej prokuratúry požiadané na Generálnej prokuratúre ZSSR o vypátranie páchateľa predmetného trestného činu," uzavrel. Pravdepodobnosť, že sa tak skutočne, stalo sa rovná nule. (rp)
Spracované podľa www.upn.gov.sk