FOTO |
F. K., Piešťany
Na zaslaných listoch ostružín som zistil hrdzu ostružinovú, ktorú vyvoláva huba Kuehneola albida. Prezimuje v infikovaných konárikoch, na ktorých sa na jar objavujú fialovočervené zdureniny. V týchto miestach pokožka neskôr praská a uvoľňujú sa žlté spóry infikujúce spodné strany listov ostružín. Za daždivého počasia sa hrdza môže na listoch rýchlo rozšíriť. Silno infikované listy predčasne opadávajú, čo môže mať negatívny vplyv na úrodu.
S preventívnymi postrekmi ohrozených ostružín treba začať už krátko po vypučaní rastlín a ošetrenie treba zopakovať aspoň dvakrát v 10-dňových intervaloch. V Zozname povolených prípravkov nie sú proti hrdzi ostružinovej registrované žiadne prípravky. Zahraničná odborná literatúra odporúča Baycor a prípravky na báze mancozebu (Dithane, Novozir), ktoré by sa mali aplikovať v prvej polovici vegetačného obdobia.
Prečo pukajú plody rajčiakov?
V. P., Kolárovo
Plody rajčiakov zvyčajne pukajú po výdatných zrážkach, ktoré nasledujú po dlhotrvajúcom suchom období. Keďže nie všetky odrody bývajú postihnuté rovnako, ide predovšetkým o odrodovú citlivosť, ktorá súvisí s hrúbkou pokožky plodov. Odrody rajčiakov určené na priemyselné spracovanie majú hrubšiu pokožku, a preto sú odolnejšie. Naopak, odrody určené na priamy konzum s jemnejšou šupkou sú náchylnejšie na praskanie. Z uvedeného vyplýva, že pukaniu plodov nemôžeme zabrániť, ale môžeme ho zmierniť tým, že v období sucha budeme rastliny pravidelne zavlažovať.
FOTO - AUTOR
Autor: Ing. JURAJ MATLÁK