Poškodené jablká: a - hnedá škvrnitosť, b - nedostatok bóru, c - chrastavitosť. KRESBA - AUTOR |
Pehovitosť (hnedá škvrnitosť) jabĺk je dôsledkom nadbytku draslíka a ním vyvolaného nedostatku vápnika
v pôde. Citlivosť jabĺk závisí od odrody, pričom niektoré sa pokrývajú hnedými škvrnami až pri skladovaní. Dužina jabĺk horkne a často podlieha hnilobe.
Okrem hnedej škvrnitosti jabĺk poškodzuje a znehodnocuje plody najčastejšie nedostatok bóru alebo chrastavitosť. Pri nedostatku bóru, najmä na kyslých alebo na karbonátových pôdach, sú plody malé a deformované.
Chrastavitosť je hubová choroba, ktorá postihuje nielen plody, ale aj listy stromov. Vytvára hnedé chrasty, ktoré sa postupne rozrastajú, praskajú a zahnívajú. Zatiaľ čo pri chrastavitosti poznáme odrody, ktoré sú proti nej odolné, nedostatok bóru sa prejavuje pri všetkých odrodách rovnako. Preto, ak pravidelne - raz za tri až štyri roky, nehnojíme pôdu pod stromami kompostom, musíme každoročne aplikovať jednu kanvu vody s rozpusteným boraxom v množstve jednej kávovej lyžičky ku každej jabloni. Proti chrastavitosti aplikujeme postreky pesticídov alebo pestujeme odolné odrody jabloní. Listy aj plody postrekujeme viackrát počas vegetácie, najlepšie po daždi.
Hnedej škvrnitosti jabĺk predchádzame postrekom plodov vápenným mliekom, 0,6-percentným roztokom chloridu vápenatého alebo iným vápenatým hnojivom. V priebehu tvorby plodov striekame päť- až šesťkrát, najčastejšie
v lete a začiatkom jesene. S postrekom prestaneme tri týždne pred zberom.
V letnom období podporujeme jablone v raste aj letným rezom a foliárnym prihnojovaním. Najčastejšie postrekujeme listy 0,4- až jednopercentným roztokom močoviny či liadku amónneho s vápencom. Na piesočnatých pôdach chudobných na horčík sa odporúča aj niekoľko postrekov 2- až 3-percentným roztokom síranu horečnatého alebo iného priemyselného horečnatého hnojiva. Pri foliárnom prihnojovaní sa vystríhame predovšetkým aplikácie koncentrovanejšieho roztoku hnojív. Najmä viac ako 5-percentné roztoky sú schopné zapríčiniť popáleniny na listoch jabloní. Jablone reagujú na mimokoreňové prihnojovanie veľmi efektívne. Letné prírastky, a najmä nové výhonky sú oveľa intenzívnejšie a zdravšie. Nadmerné výhonky vylamujeme, aby sa neoslabovala tvorba jabĺk.
Autor: Doc. Ing. ZOLTÁN BEDRNA, DrSc.