Viete, kto je Kotoošu? Má 204 centimetrov, váži 142 kíl a je to profesionálny sumo zápasník z Bulharska. Jeho skutočné meno znie celkom inak, to zápasnícke je zložené z dvoch japonských slov - koto, čo je japonská citara, a oshu, čo v japončine znamená Európa. Mimochodom, mená dáva zápasníkom šéf klubu. Tak teda - Európan s účesom mage (typický uzol z vlasov) odetý v mawaši (bedrová zásterka) bol možno pred niekoľkými desiatkami rokov v sumo zápasoch nezvyčajným zjavom, no dnes si už japonskí fanúšikovia na cudzincov v tejto disciplíne zvykli. V poslednom čase je v súťaži päťdesiatosem zápasníkov zo zahraničia (z Mongolska, Ruska, Maďarska, Číny, Estónska, z Česka), a treba povedať, že si nepočínajú zle. Jedenásť z nich sa prebojovalo do najvyššej súťaže zvanej maku-uči (sumo hierarchia má šesť stupňov spolu s 800 zápasníkmi). V maku-uči je najvyšším titulom jokozuna, pod ním je ozeki, sekiwake a komusubi. Súčasným yokozunom je Asashoryu z Mongolska. V poslednom turnaji zápasil Kotoošu na pozícii komusubi s Asašoryuom s cieľom zvíťaziť. Hoci sa napokon nestal prvým európskym šampiónom v histórii sumo, rozhodne sa stal hrdinom.
Mnohí Európania, ktorí sa stali fanúšikmi sumo, sa zaujímajú o štyri okruhy otázok: Prečo majú zápasníci oblečenú mawaši? Prečo si viažu vlasy do uzla? Prečo robia pred zápasom také nezmyselné pohyby? A prečo sú takí tuční?
Keď sa pred 1300 rokmi začala história sumo, mužskou spodnou bielizňou boli bedrové rúšky. Pre zápas sumo však boli slabé, preto ich vylepšili na silnú sumo uniformu zvanú mawaši. Cena jednej mawaši z pravého hodvábu, aké si obliekajú zápasníci v najvyššej súťaži, je v prepočte vyše 30-tisíc korún. Asociácia neprofesionálnych zápasníkov sumo, ako aj mnohí fanúšikovia cudzinci už navrhovali, aby sa uniforma zmenila na šortky, čo by zvýšilo záujem o tento šport najmä medzi deťmi. Japonská asociácia profesionálnych sumo zápasníkov však trvá na svojom. Bez mawaši do oficiálneho ringu nikto nesmie.
Od roku 1871 bolo v Japonsku zakázané nosiť meč a vlasy v štýle mage, dovtedy bežný mužský účes v samurajskom štýle. Jediná výnimka bola udelená sumo zápasníkom. Hovorí sa, že tento účes chráni hlavu zápasníka pred úrazom, keď vypadne z ringu. Niektorí európski zápasníci majú blond vlasy, s čím má japonská profesionálna asociácia problém. Tvrdí, že je to v rozpore s tradíciou, a preto si blondiaci budú musieť vlasy pravdepodobne zafarbiť načierno.
Počiatky sumo sa viažu k náboženským rituálom vyjadrovania vďaky bohom za štedrú úrodu. Dialo sa to v priestoroch chrámu. Preto sú sumo zápasy "vyšperkované" toľkými pohybmi, ktoré nesúvisia so samotným zápasom. Zápasníci ešte rozsýpajú po ringu soľ, aby vyhnali zlých duchov. Z rovnakého dôvodu naširoko šliapu po zemi, čo nazývame šiko.
Cieľom zápasu je vytlačiť protivníka z ringu alebo ho zložiť na zem, aby sa ktoroukoľvek časťou tela dotkol zeme, vrátane mage. Veľkí a ťažkí muži s krátkymi nohami majú v zápase s takýmito pravidlami výhodu.
Sumo je šport a z mnohých aspektov aj tradičné umenie. Etiketa, štýl, pravidlá, to všetko je pre zápasníka dôležitejšie než vylepšovanie techniky. Obdivujem Kotoošua za to, ako sa prispôsobil všetkým tým tvrdým pravidlám viac, než za jeho fyzickú silu. Zápasníci sumo sú oddaní komunite, žijú v sumo svete 24 hodín denne. Mnohí japonskí zápasníci nevydržali a z exkluzívnej sumo spoločnosti utiekli.
Autor: MASAHIKO