Muži boli uznaní za vinných z vraždy, únosu a znásilnenia, citovala z rozsudku agentúra Reuters. Podľa hovorkyne najvyššieho súdu Alamy Džamilovej išlo o teroristov. Miesto a termín popráv zatiaľ neboli stanovené.
Iracký zákon požaduje, aby rozsudok trestu smrti pred jeho vykonaním podpísala vláda aj prezidentská rada. Jediný, kto doteraz verdikt nepodpísal, bol prezident Džalál Talabání. Ten je známy odporom k hrdelným trestom. Zdôraznil však, že text dovolil parafovať svojím dvom viceprezidentom.
Dosiaľ sa špekuluje, že v prípade Saddáma by Talabání mohol presadiť, aby bývalý diktátor dostal "len" doživotie. Predstaviteľ irackého zvláštneho tribunálu, ktorý pripravuje súdy s bývalými prominentmi, tvrdí, že trest smrti u Saddáma môže byť vykonaný už po prvom procese. Napriek tomu, že ostatné súdy s ním ešte nebudú uzavreté. Saddámov proces by sa mal podľa neho začať do konca októbra. Ako dlho bude trvať, si netrúfol odhadnúť.
Prvý súdny proces so Saddámom sa vraj bude týkať exprezidentovho údajného podielu na masakre 150 šíitov v Dudžaile v roku 1982. Za to mu hrozí trest smrti. Okrem toho sa proti nemu pripravuje obžaloba za prenasledovanie šíitov a Kurdov, likvidáciu politických oponentov, rozpútanie vojny proti Iránu a invázie do Kuvajtu. (čtk)