Vykúpením akcií českých podnikov väčšinovými akcionármi utrpí aj pražská burza - príde o niektoré zo svojich titulov, s ktorými sa obchoduje. ILUSTRAČNÉ FOTO - ČTK |
Možnosť zbaviť sa drobných akcionárov už využilo okolo 60 českých podnikov a rozhodli o ich vytesnení. Ide o podniky s množstvom akcionárov ako je Česká pojišťovna, Agrofert či plzeňský Prazdroj. Ďalších asi 90 podnikov už ohlásilo mimoriadne valné zhromaždenia, kde o vyvlastnení rozhodnú. Podľa odhadov možnosť vytesniť využije vyše 300 českých podnikov. O svoje podiely v podnikoch tak prídu státisíce ľudí v Česku, ale aj na Slovensku.
Väčšine z nich akcie podnikov zostali z kupónovej privatizácie, keď podiely v českých podnikoch mohli získať aj slovenskí občania. Mnohí ich dodnes vlastnia a povinnosť predať, ak o to väčšinový akcionár požiada, sa bude týkať aj ich.
"V čase prvej vlny kupónovej privatizácie boli české podniky u Slovákov obľúbené. V Česku tak investovalo omnoho viac Slovákov, ako Čechov na Slovensku," povedal Ľubor Kyselý, výkonný riaditeľ Slovenskej asociácie správcovských spoločností.
Podľa údajov českého Strediska cenných papierov malo akcie v českých podnikov k 30. júnu 129 867 Slovákov.
Ak väčšinový akcionár v podniku, kde majú svoj podiel, rozhodne o vykupovaní akcií, všetci akcionári by sa to mali dozvedieť formou inzerátov v tlači, alebo budú priamo oslovení.
V Česku zákon umožňujúci vytesnenie malých akcionárov vzbudil vlnu kritiky médií a odborníkov. Kritizovaný bol najmä spôsob určenia výkupnej ceny. Vo väčšine prípadov totiž ide o spoločnosti, ktoré nie sú verejne obchodovateľné na burze, čiže sa nepozná ich skutočná trhová hodnota. Zo zákona ju určuje znalec, ktorého si vyberie kupujúci. Podľa kritikov sú preto drobní akcionári rukojemníkmi veľkých a prakticky výkupnú cenu nemajú možnosť zvýšiť, len ju prijať.
K nerovnocennému postaveniu akcionárov v Česku prispieva aj to, že nie je možný inštitút práva na povinné odkúpenie - teda povinnosť väčšinového akcionára vykúpiť akcie, ak o to menšinový požiada.
Kritika zo strany minoritných akcionárov v Česku prinútila zákon zmeniť a od októbra budú platiť nové pravidlá. Vytesniť bude môcť len investor, ktorý má v podniku viac ako 95 percent. Iné pravidlá budú aj pre výkupné ceny, ktoré už nebude určovať len firmou určený znalec, ale bude ich schvaľovať aj Komisia pre cenné papiere. Okrem toho majoritný akcionár bude musieť preukazovať, že má dosť peňazí na vyplatenie ostatných.