Američanka neverí, že z jej počítača niekto sťahoval hudbu a vydavateľskej loby odmieta zaplatiť. ILUSTRAČNÉ FOTO - ČTK |
Rozvedená matka piatich detí sa rozhodla ako jedna z prvých osôb, ktoré obvinili z nelegálneho sťahovania hudby z internetu, súdne vzdorovať mocnému Americkému združeniu nahrávacieho priemyslu (RIAA). Združenie vyzvalo v uplynulých troch rokoch tisíce ľudí, aby zaplatili od 3500 do 7500 dolárov ako podmienku mimosúdneho vyrovnania za stratu spôsobenú sťahovaním hudby z cudzieho počítača pomocou programov pre oznámenie nahrávok, ako je napríklad Kazaa.
Štyridsaťdvaročná Patricia Santangelová z newyorského Wappingers vyrovnanie odmietla a najala si právnika, ktorý jej dáva pomerne veľké šance na víťazstvo v súdnom spore. Obvinenie RIAA je postavené na základe IP adresy, ktorá je pre každý počítač jedinečná. Zoznam IP adries počítačov, ktoré používali programy na oznámenie, museli povinne odovzdať RIAA všetci americkí poskytovatelia internetu.
Santagelová povedala, že nikdy v počítači žiadny takýto program nemala, a už vôbec si nesťahovala ilegálne hudbu. "Som šokovaná a nemôžem pochopiť, ako môžu niekoho súdiť za niečo, čo neurobil. Vôbec som nevedela, o čo ide," povedala žena. Podľa odborníkov je možné, že niekto jej adresu zneužil, čo je vraj ľahké v bezdrôtovej internetovej sieti WiFi, ktorá je v USA veľmi rozšírená.
Väčšina obvinených, ktorí nikdy hudbu nesťahovali, sa s RIAA radšej vyrovnali v obave, že v prípade prehry na súde budú musieť platiť státisíce dolárov. RIAA dosiaľ obvinila 13-tisíc ľudí. Nahrávací priemysel odôvodnil postup miliardovými stratami, ktoré ročne spôsobuje ilegálne sťahovanie hudby vydavateľom a interpretom. (čtk)