Slovensko udelilo občianstvo českému podvodníkovi

BRATISLAVA - Slovensko dalo v roku 2001 štátne občianstvo Čechovi Rudolfovi Hošnovi hoci bol obvinený. V marci tohto roku ho český súd odsúdil na osem a pol roka väzenia za podvod a spreneveru. Hošnovi sa zatiaľ darí väzeniu vyhnúť, lebo Slovensko ho, ..

FOTO - ARCHÍV ČTK

BRATISLAVA - Slovensko dalo v roku 2001 štátne občianstvo Čechovi Rudolfovi Hošnovi hoci bol obvinený. V marci tohto roku ho český súd odsúdil na osem a pol roka väzenia za podvod a spreneveru. Hošnovi sa zatiaľ darí väzeniu vyhnúť, lebo Slovensko ho, ako svojho občana nemôže vydať do cudziny.

V roku 1997 bol Hošna niekoľko mesiacov aj vo vyšetrovacej väzbe. Ministerstvo vnútra však tvrdí, že nové občianstvo dostal oprávnene.

"Tomuto občanovi bolo udelené štátne občianstvo 5. septembra 2001 v súlade so zákonom o štátnom občianstve," napísal Marek Mišečka z komunikačného odboru.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Podmienkou udelenia štátneho občianstva je však aj bezúhonnosť, ktorá sa dokladuje výpisom z registra trestov.

V máji Česko požiadalo o vydanie Hošnu na základe medzinárodného zatykača, čo "samozrejme Slovensko odmietlo s ohľadom na jeho štátne občianstvo", povedal hovorca českého ministerstva spravodlivosti Petr Dimun.

Od minulého roku platí u nás aj v susednom Česku zákon o európskom zatýkacom rozkaze, ktorý umožňuje vydávať vlastných občanov do krajín Európskej únie.

V Česku zákon narazil na odpor a parlament prijal kompromisné znenie, ktoré neumožňuje vydávať ľudí, čo sa dopustili trestného činu pred 1. novembrom 2004.

"Keby Česko nezúžilo použitie eurozatykača, tak mohol byť podľa nášho zákona riadne vydaný," vyhlásil hovorca nášho ministerstva spravodlivosti Richard Fides. Potvrdil to aj Dimun: "Pravdepodobne by k takýmto komplikáciám nedošlo".

SkryťVypnúť reklamu

Svetlana Husárová z Generálnej prokuratúry hovorí, že Česko by mohlo požiadať, aby Slovensko uznalo jeho rozsudok. Ak by naše súdy súhlasili, Hošna by si mohol trest odpykať na Slovensku. Podľa Dimuna to naráža na viac komplikácií.

Prvou je, že sa Hošna údajne nezdržiava na Slovensku, neoficiálne informácie hovoria, že je v Londýne.

Vážnejším problémom je, že príslušná medzinárodná dohoda umožňuje uznať rozsudok iba vtedy, ak človek nebol odsúdený v neprítomnosti, čo sa v Hošnovom prípade stalo.

"Tento mechanizmus je veľmi komplikovaný a tá možnosť je teoretická a museli by sa uplatniť ustanovenia niekoľkých medzinárodných dohôd naraz," hovorí Dimun. Nevylúčil však, že sa o to Česko pokúsi. (rp)

Hošna organizoval koncerty hudobných hviezd

SkryťVypnúť reklamu

BRATISLAVA - V Česku odsúdený podnikateľ Rudolf Hošna sa včera pre denník SME ku svojej kauze nevyjadril. Hoci údajne nie je na Slovensku, zdvihol predpoludním svoj mobilný telefón so slovenským číslom. Požiadal, aby sme mu zavolali neskôr, potom už nereagoval. V minulosti pre český denník MF Dnes obvinenia odmietol.

Trestného činu sa Hošna dopustil v rokoch 1993 až 1994. Vtedy podľa MF Dnes odobral v mladoboleslavskej škodovke 130 áut za 25 miliónov korún, ktoré nezaplatil. Začalo sa trestné stíhanie a Hošnu odsúdili na osem a pol roka.

Hošna povedal, že záväzky vyplatil prevodom cez účet v banke, ale tá si ich vzala na splatenie úveru, ktorý si u nej vzal. "Môj právny zástupca podal sťažnosť na Ústavný súd a obrátili sme sa aj na súd v Štrasburgu," hovoril na jar v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu

U nás sa zaoberal organizáciou koncertov známych hudobníkov, najmä v klube Babylon v Bratislave, okrem iných aj speváka Dana Bártu či kapely MiG 21. Predtým v Česku organizoval napríklad koncerty Richarda Müllera. Pred odchodom z Česka Hošna vlastnil agentúru Pragokoncert, v Brne mal hudobné kluby, kedysi sponzoroval film Trhala fialky dynamitem s Helenou Růžičkovou. Zviditeľnil sa už v roku 1989 výrobou vtedy modernej kovodžínoviny.

V Brne mal viac problémov, uniesli mu ženu a podpálili auto. (rp)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 574
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 290
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 709
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 083
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 297
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 926
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 852
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 409
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu