Hádky o infozákon sa končia

BRATISLAVA - Hoci zmeniť zákon o slobodnom prístupe k informáciám môže iba parlament, už to, čo mu vláda navrhne, veľa napovie. V utorok sa skončilo pripomienkovanie návrhu ministerstva spravodlivosti, do konca týždňa sa občianski aktivisti a ministerstv

BRATISLAVA - Hoci zmeniť zákon o slobodnom prístupe k informáciám môže iba parlament, už to, čo mu vláda navrhne, veľa napovie. V utorok sa skončilo pripomienkovanie návrhu ministerstva spravodlivosti, do konca týždňa sa občianski aktivisti a ministerstvo majú dohodnúť.

Úradníci majú k dnešnému zákonu mnoho výhrad. Anežka Znášiková z Mestského úradu Bánovce nad Bebravou za najväčší problém zákona považuje to, že "hocikto sa môže pýtať na hocičo a úrad sa tým musí zodpovedne zaoberať". Mnohokrát podľa nej ani žiadateľovi nie je jasné, čo chce vedieť, prípadne odpoveď, ktorej vyhotovenie "niekedy zaberie aj viac dní", mu nevyhovuje.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Tlačový tajomník prešovskej radnice Michal Kaliňák povedal, že infozákon sa často zneužíva. "Mnoho ľudí a združení ho vníma ako ľahký a pohodlný spôsob získania informácií, ktoré však neslúžia na verejnú kontrolu, ale skôr na individuálny prospech." Občianski aktivisti, naopak, informácie považujú za najúčinnejší prostriedok kontroly.

Radovan Krčula z ministerstva životného prostredia za najväčší problém považuje to, že zákon nerieši odvolanie proti tzv. fiktívnemu rozhodnutiu, k čomu dôjde napríklad vtedy, ak úrad včas neinformoval, no rozhodnutie, ktorým odmietol poskytnúť informáciu, nevydal.

Advokát a spoluautor infozákona Tomáš Kamenec naopak tvrdí, že zákon to dostatočne upravuje, keďže to súdy "v mnohých prípadoch" rozhodli. V zásade podľa neho každé fiktívne rozhodnutie treba zákonne zrušiť, lebo "je formálne chybné" a je ním porušené právo žiadateľa na spravodlivý proces pred inými orgánmi.

SkryťVypnúť reklamu

Prinajmenšom na lehotách na vybavenie žiadosti o informácie sa črtá kompromis. K návrhu ministerstva, aby to namiesto "desiatich dní" bolo desať pracovných dní, aktivisti dali pripomienku, že stačí sedem pracovných dní. Podľa informácií denníka SME to nateraz vyzerá na osem pracovných dní.

Návrhu na predĺženie lehôt do istej miery protirečí najnovšia správa Úradu vlády z kontroly dodržiavania zákona. Stojí v nej, že z 1087 žiadostí, čo 119 vybraných úradov dostalo od januára 2004 do marca 2005, do 10 dní vybavili 88 percent.

Čo občanov najviac zaujíma

Občanov by najviac zaujímali informácie o praxi nejakého úradu - pri vybavovaní podaní (53 %) a koľko za nejaký úkon pýta (49 %). Ukázal to celoslovenský prieskumu, ktorý agentúra FOCUS urobila od 5. do 11. mája 2004 na 1074 osobách.

SkryťVypnúť reklamu

Druhým najzaujímavejším okruhom sú pre ľudí vnútorné pomery úradu, teda v prvom rade odmeňovanie funkcionárov a úradníkov (36 %), hospodárenie úradu (30 %), ale aj jeho organizačná štruktúra (26 %).

Do tretice by občanov najviac zaujímali prehľad predpisov, ktorými sa úrad riadi (27 %), a dokumenty, rozhodnutia a "iné výsledky činnosti" úradu (23 %). Opytovaní mohli dať tri odpovede.

Žiadosti adresované ministerstvu životného prostredia sa najčastejšie týkajú informácií o odpadovom hospodárstve, o možnosti získať peniaze z eurofondov a Environmentálneho fondu, prípadne ide o "otázky týkajúce sa posudzovania vplyvov na životné prostredie", povedal Radovan Krčula z kancelárie pre styk s verejnosťou.

Mesto Šaľa zverejňuje informácie, o ktoré niekto požiadal, na svojej internetovej stránke. Tie tohtoročné sú napríklad o faktúrach, čo mestu prišli, o zmluvách, ktoré mesto uzavrelo, o výmere zelených plôch pod mestskou správou, či o tom, koľko psov vlani mestská polícia odchytila, čo s nimi urobila a čo na to mesto vynaložilo.

SkryťVypnúť reklamu

(Zdroj informácií o prieskume: Kmeť M. - Bartosiewicz D. - Velšic M.: Infozákon v praxi: právna analýza a názory verejnosti. Inštitút pre verejné otázky, Bratislava 2004.) (joč)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 546
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 240
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 704
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 995
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 048
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 939
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 824
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 447
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu