BRATISLAVA - Väzni už nebudú môcť dostávať balíky. V pripravovaných zákonoch, ktoré vraj uľahčia ľuďom za mrežami život, to navrhuje ministerstvo spravodlivosti. Hovorca rezortu Richard Fides zmenu zdôvodňuje tým, že v balíkoch sa do väzníc dostávali aj drogy či peniaze.
Podpredsedníčka Slovenskej advokátskej komory Darina Michalková nesúhlasí. Zastáva sa najmä ľudí, ktorí sú len vo väzbe, teda ešte pred odsúdením. "Je to veľmi vážny zásah do práv obvineného," namieta.
Ministerstvo priznáva, že zákaz balíkov by bol zásadnou zmenou. "Obvinení by vzhľadom na dostatočné vybavenie ústavných predajní nemali pociťovať zrušenie balíkov ako ujmu," sľubuje dôvodová správa k zákonom o výkone väzby a výkone trestu odňatia slobody. "Budeme dbať o to, aby mali možnosť nakúpiť si veci osobnej potreby priamo vo väzenských bufetoch," povedal Fides.
Zákony by však priniesli aj nový disciplinárny trest - zákaz najviac dvoch nákupov potravín a vecí osobnej potreby s výnimkou základných potrieb osobnej hygieny. Človek za mrežami má nárok na jeden nákup mesačne, prilepšiť by si teda nemohol dva mesiace. "To je veľmi tvrdý disciplinárny trest, najmä ak vypadne možnosť posielať balíky," vraví Michalková.
Niektoré nové ustanovenia môžu podľa nej obvineným a odsúdeným naozaj uľahčiť život. Jednou z nich je možnosť telefonovať s blízkymi. "Je to dobrá vec, ale nie je to až také vylepšenie práv, ktoré by bolo možno prezentovať ako moderný zákon."
Ministerstvo však tvrdí, že podmienky na výkon väzby budú humánnejšie. Rozpočet to bude stáť 50 miliónov korún. Okrem iného sa zlepší prístup väzňov k športu a ku kultúre. Zvýši sa aj priestor pre ženy a mladistvých na štyri štvorcové metre na osobu. (rp)
Pašujú sa najmä drogy a peniaze
BRATISLAVA - Najobľúbenejší spôsob, ako do väzenia prepašovať niečo zakázané, je ukryť to do šampóna, či tuby od zubnej pasty, ktoré na pohľad vyzerajú ako neporušené, a poslať v balíku. Aj preto zástupca riaditeľa najprísnejšie stráženého väzenia v Leopoldove Peter Kolena víta zámer balíky väzňom zakázať. "Nám to podstatne skvalitní prácu s tým, že sa zníži riziko prenášania drog, alkoholu, peňazí či iných nepovolených vecí."
Spomína si na prípad z Česka, kde sa do väzenia podarilo prepašovať aj zbraň. U nás o ničom podobnom nevie. Balíky kontrolujú i špeciálne vycvičené psy. "Keď je to zabalené v nejakom šampóne, je to problém," vraví Kolena. V balíkoch sa posielajú aj rádiá či malé televízory, ktoré väzni u nás mať nemôžu. Nie je problém nájsť ich, ale podľa Kolenu ich väznice nemajú kam dať. (rp)