Už tretí rok pred verejnosťou žrebovali Banskobystričania sociálne byty. |
BANSKÁ BYSTRICA - Nájomné byty pre 29 rodín bez bývania vyžreboval včera v Banskej Bystrici šéf odboru sociálnych vecí Karol Langstein. Prevažne jednoizbové byty na Internátnej ulici a v Podháji budú nájomníkom k dispozícii hneď, ako úrad skontroluje, či spĺňajú podmienky. Byt môžu dostať totiž len rodiny, v ktorých je minimálne jeden zamestnaný a bývajú aspoň päť rokov v meste, alebo tri roky pracujú v Banskej Bystrici.
"Som šťastný, ďakujem. Takéto šťastie v živote som mal iba vtedy, keď ma pán vedúci Langstein prijal bývať do Kotvy," hovorí 62-ročný Anton Kováč, smeje sa a tlieska pri tom rukami.
Invalidný dôchodca, ktorý 40 rokov pracoval, sa už niekoľko rokov stará o dve 10- a 14-ročné dcéry. Najprv býval aj s manželkou u svokry, ale odtiaľ sa museli vysťahovať. Kováč sa dostal do systému mestského sociálneho bývania, do Kotvy. Odtiaľ sa spolu s deťmi presťahuje onedlho do svojho bytu.
"Ani som si nemyslel, že dostanem byt, to je neskutočné. Budem platiť nájomné, pravdaže, veď musím, inak by som sa musel vrátiť, a to nechcem," hovorí Kováč a verí, že s mesačným príjmom do 10-tisíc korún a dvomi dcérami dokáže platiť za byt.
Aj mladá pani Marta Longauerová je šťastná, že ju vyžrebovali a dostane byt. Po rozvode musela zostať bývať u svokrovcov a ako hovorí, konečne bude môcť žiť sama.
Na žrebovanie prišlo takmer 60 rodín. Tí, ktorí nemali včera šťastie, sa ešte stále môžu k bytu dostať. Podmienky bývania sú však veľmi prísne. Nájomnú zmluvu uzatvárajú na dobu určitú, len na jeden mesiac. Ak nájomník nezaplatí, nepredĺžia s ním zmluvu a do bytu sa môžu dostať ďalší čakatelia. Bytovky strážia súkromné bezpečnostné služby a kontrolujú, aby sa do nájomných bytov nesťahovali ďalšie rodiny.
"Predtým boli ročné zmluvy, ale museli sme pristúpiť k tvrdým opatreniam. Niektorí nájomníci nám vyrobili za rok 50-tisícové dlžoby. Vymáhať ich súdne je zdĺhavé. Problémom treba predchádzať. Ak budú platiť a dodržiavať poriadok, môžu bývať v bytoch donekonečna," konštatuje Langstein.
Systém žrebovania bytov pod kontrolou novinárov označil Langstein za spravodlivý a transparentný. Prvý raz žrebovali byty pred dvomi rokmi. Banská Bystrica bola vtedy prvým mestom s týmto spôsobom prideľovania bytov. V roku 2003 rozdelili 11 bytov, o rok neskôr len päť bytov a v tomto roku 29. Ďalšie byty, ktoré sa uvoľnia v meste po neplatičoch, budú prideľovať priebežne.
Medzi šťastlivcov patrí aj mladá mamička Marta Longauerová. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK |