Jirko Malchárek poslal ponuku na spoluprácu Bélovi Bugárovi. Išlo však len o trik. ILUSTRAČNÉ FOTO - SME ARCHÍV
BRATISLAVA - Komunikácia prostredníctvom textových správ SMS nie je zďaleka taká bezpečná, za akú ju považujú majitelia mobilných telefónov. Na internete pôsobí medzinárodne dostupná verejná služba, prostredníctvom ktorej sa môže ktokoľvek anonymne vydávať za iného odosielateľa.
Na internetovom serveri SMSspoofing.com sa možno anonymne zaregistrovať a odoslať z neho zadarmo dve zlomyseľné SMS. Za ďalšie už treba platiť, trinásť SMS správ si možno predplatiť približne za 120 korún.
Odoslanie zlomyseľnej správy je veľmi jednoduché a rýchle, používateľ zadá telefónne číslo príjemcu, telefónne číslo ľubovoľného odosielateľa a samotný text správy. Esemesku doručia za niekoľko sekúnd obaja mobilní operátori na Slovensku, odoslať ju však možno až do 170 krajín sveta.
Príjemca vo väčšine prípadov nerozpozná, či ide skutočne o správu od odosielateľa uvedeného v hlavičke správy. Podozrenie na sfalšovanie môže získať len z neobvyklého štýlu textu správy, alebo z iných identifikačných znakov, ktoré falošný odosielateľ nepozná. Ďalšiu možnosť ponúkajú niektoré typy mobilných telefónov, ktoré zobrazujú číslo SMS centra, odkiaľ bola správa poslaná.
Vďaka uzatvorenému systému spracovania SMS správ, ktorý mobilní operátori sprístupňovali počas uplynulých rokov len postupne, doteraz nikoho nenapadlo skúmať, či prijatú správu skutočne odoslal odosielateľ uvedený v hlavičke správy. Liberalizácia trhu však prináša nové riziká a vďaka verejným SMS službám už informáciám v textových správach nemožno bezvýhradne dôverovať.
Falšovanie údajov v hlavičke odoslanej správy však neznamená, že je ohrozená bezpečnosť samotnej SMS komunikácie, obsah textových správ je aj naďalej dostatočne chránený a ručí zaň operátor.
"V prípade posielania ,falošných' správ nie je problém na strane T-Mobilu, ale v nedostatočnom zabezpeční SMS centier zahraničných operátorov. T-Mobile po identifikácii rizikového SMS centra pristupuje okamžite k jeho zablokovaniu," povedal SME hovorca T-Mobile Slovensko Juraj Droba.
I keď príjemcovi môže falošná SMS znepríjemniť život, neplatí za ňu on, rovnako ani majiteľ čísla, ktoré autor SMS zadal ako číslo odosielateľa.
Podľa Drobu existuje vo svete viacero SMS centier, ktoré takéto zneužitie umožňujú. "T-Mobile rokuje s ostatnými operátormi v snahe minimalizovať tento problém na globálnej úrovni," dodal Droba.
Ako poznať falošnú SMS?
Ak si nemôžete pravosť správy overiť u odosielateľa, skontrolujte číslo SMS centra, odkiaľ správu odoslali. Niektoré modely telefónov toto číslo zobrazujú v detailoch SMS správy.
Čísla SMS centier
T-Mobile Slovensko +421903333000
Orange Slovensko +421905303303
SMSspoofing.com +447797706025