Obeť pritom krátko po čine jednoznačne identifikovala dvoch z útočníkov. Tí sa aj priznali, ale "boli vypočutí až s obrovským časovým odstupom", hovorí Ivan Syrový z advokátskej kancelárie Stanislava Jakubčíka, ktorá Oláha zastupuje pred Ústavným súdom.
"V jeho prípade orgány činné v trestnom konaní nepostupovali s dostatočnou rýchlosťou a nezaoberali sa všetkými jeho tvrdeniami," tvrdí Syrový. Polícia vraj bola aktívna až na základe pokynov z Generálnej prokuratúry.
Oláh sa na postup polície sťažoval na Ústavnom súde a namieta porušenie viacerých článkov medzinárodných dohovorov vrátane toho o odstránení všetkých foriem rasovej diskriminácie.
Súd včera rokoval na verejnom zasadaní, ale pojednávanie "bolo odročené na neurčito za účelom vyhlásenia rozhodnutia", informovala Helena Synová.
Spornými v Oláhovom prípade sú aj znalecké posudky. Polícia sa riadila expertízou, ktorá tvrdí, že jeho zdravotné problémy sú iba čiastočne spôsobené bitkou, a poukazovala na to, že zdravý nebol ani predtým. Aj preto nebol čin kvalifikovaný ako ťažké ublíženie na zdraví.
Oláh trvá na tom, že za jeho osemtýždňovú práceneschopnosť môže práve útok skupiny mladíkov, pri ktorom ho aj kopali do hlavy a rasisticky mu nadávali. "Žiadal o nový znalecký posudok a vyšetrovateľ mu nevyhovel," hovorí Syrový. Nesprávnosť tohto postupu potvrdil pokyn Generálnej prokuratúry, ktorá vyhovela Oláhovmu podnetu na doplnenie dokazovania.
Jana Pôbišová z ministerstva vnútra uviedla, že Oláh podal trestné oznámenie až 8. augusta 2002 - presne mesiac po bitke v bratislavskej Karlovej Vsi. Tvrdí, že polícia konala, ale Oláh "žiaľ, s políciou riadne nespolupracoval". Napríklad, nezúčastnil sa na lekárskej prehliadke, len predložil lekárske správy.
V júni 2003 boli obvinení dvaja mladiství, polícia vyšetrovanie skončila pred troma mesiacmi s návrhom prokuratúre obžalovať ich z trestných činov s rasovým motívom.
(rp)