Zamestnankyne firmy Radoma v Kapušanoch bojujú s vodou. FOTO - TASR |
Voda zaplavila množstvo domov, niektoré aj strhla, zaliala pivnice, areály podnikov, studne, žumpy, narušila cesty. V Prešovskom kraji platí v 46 obciach tretí stupeň povodňovej aktivity. Prívalová voda zasiahla 19 obcí v Prešovskom okrese, 12 v Bardejovskom, 5 v Stropkovskom, 4 v Sabinovskom a po tri obce vo Vranovskom a Svidníckom okrese.
Včera popoludní mali rieky naďalej mierne stúpajúcu tendenciu. "Ďalší vývoj bude závisieť od počasia," povedal včera Dušan Mydla z košického závodu Slovenského vodohospodárskeho podniku.
Najhoršia situácia bola včera v obci Parchovany (okres Trebišov), kde nedávno spadol most. Tentoraz však dedinu nezaliala Torysa, ale miestny Bačkovský potok.
"Ráno pred ôsmou som sa bol pozrieť, aká je situácia pri spadnutom moste a ešte sa nič nedialo. Keď som sa asi o hodinu vracal, ulice, cesty, záhrady a domy už boli zaliate. Bačkovský potok sa totiž vzdul, voda začala pretekať cez hrádze a valila sa na obec," povedal starosta Ján Hvozdík. Dedinu zaplavilo aj v máji. "Aj vtedy to spôsobil Bačkovský potok, Povodie Bodrogu a Hornádu hneď potom začalo s ošetrovaním a čistením hrádzí pozdĺž jeho toku, ale asi nie dostatočne. Dali do poriadku najmä úsek, kde sa vlieva do Tople, ale pri dedine to nestihli. Údajne na to nie je dostatok financií."
Annu Fedoročkovú vytopilo už druhýkrát. "Škody? Neviem, toto isté som mala v máji, doteraz mi poisťovňa nepreplatila poistnú udalosť a môžem tam ísť znova."
V okrese Svidník bola najhoršia situácia v Giraltovciach. Niektoré cesty II. a III. triedy boli neprejazdné, vrátane štátnej komunikácie I. triedy v smere z Prešova na Vyšný Komárnik pri odbočke na obec Valkovce.
V Remeníne sa pokojný Voľanský potok v priebehu niekoľkých minút zmenil na rozbesnenú rieku. Tá podmyla aj cestu v obci. Na jej spevňovaní od rána pracovali cestári.
"Lialo celú noc, ale zle začalo byť okolo šiestej ráno," hovorí Ľubica Molitorisová, ktorá býva neďaleko potoka. Tento rok ich vytopilo už tretíkrát, ale "taká voda sa tu valila naposledy v 57. roku," dopĺňa svokor Ján Molitoris.
V Prešove voda zaplavila aj miesta, kde má postavené šapitó Cirkus Humberto a takmer sa dostala aj do manéže. Popoludní riaditeľ spolu so zamestnancami vo fúrikoch vyvážali namoknuté piliny a nahrádzali ich suchými, pripravovali sa na večerné predstavenie.
"Kamión práve vyrazil po ďalšie piliny, ktoré tu rozsypeme. Musíme prichystať príchodové cesty pre artistov a pre divákov. Pre artistov prestrieme aj koberce, aby mohli do manéže vstúpiť suchou nohou," povedal riaditeľ cirkusu Hynek Navrátil.
V noci pri prudkom daždi mali strach aj o zvieratá. "Rozmýšľali sme, že ich naložíme do kamiónov. Potom sa však počasie umúdrilo. O zvieratá sa u nás musíme postarať v prvom rade. Až potom prichádzajú na rad ostatné veci," hovorí principál Bohumil Navrátil. (lyva, ak, jšt, tim)
Zaplavilo aj Cirkus Humberto, ale predstavenia budú. FOTO PRE SME - JALE |
Firmu Aqua Exotic zatopila voda už niekoľkokrát. FOTO - TASR |
V obci Kapušany zaplavilo okolo 50 domov, medzi nimi aj pohostinstvo Ranč. Miestnych to však od piva evidentne neodradilo. FOTO - TASR |