Zelených striech na Slovensku zatiaľ veľa nenájdete. Záhradnícke firmy dostávajú zákazky tohto typu takmer výhradne od väčších investorov. "V súkromnom sektore u nás v podstate záujem o zelené strechy nie je, takýto typ riešenia striech majú niektoré nové polyfunkčné budovy," hovorí Michal Dukát zo záhradníckej firmy Gardénia. "Myslím, že je to naj-mä preto, že u nás ide tradícia iným smerom."
Zelené strechy majú domov skôr v severských krajinách, ale dnes sa intenzívne využívajú a skúmajú z technologického aj biologického hľadiska najmä v Nemecku. Odhaduje sa, že okolo 12 percent plochých striech v tejto krajine je zelených a že nemecký "priemysel zelených striech" rastie o 10 až 15 percent ročne.
Čoraz populárnejšími sa stávajú zelené strechy v mestách, kde je málo priestoru pre zeleň. "Myslím, že majú veľký prínos najmä z ekologického hľadiska," hovorí Michal Dukát. "Ale určite nie je zanedbateľné ani estetické hľadisko."
So zelenou strechou treba rátať už vo fáze projektu a podľa toho celú budovu navrhnúť. Relatívne malý počet záujemcov o zelené strechy u nás môžu mať na svedomí aj finančné dôvody. "Samozrejme záleží na tom, pre koho je záhrada určená a ako bude využívaná, ale ak berieme do úvahy to, že získame vlastne veľmi zaujímavý priestor, ktorý by inak zostal nevyužitý, považovala by som finančnú náročnosť za relatívnu," hovorí Zuzana Sobotová zo spoločnosti SadArch. "Chcelo by to možno viac osvietenejších investorov alebo architektov, ktorí by takéto riešenia navrhovali."
I keď mnohí poukazujú na vysokú finančnú náročnosť zelených striech, odborníci upozorňujú, že ich prínosy vôbec nie sú zanedbateľné. "Kvalitne urobená zelená strecha je určite prínosom pre urbanizmus," hovorí Zuzana Sobotová.
Odhliadnuc od nespornej estetickej hodnoty a výborných tepelno-izolačných a zvukovo-izolačných vlastností, za najväčší prínos strešných záhrad považujú odborníci to, že sú schopné zachytávať veľké množstvá dažďovej vody - podľa niektorých štúdií do 80, podľa iných 60 až 100 percent - ktorú potom postupne uvoľňuje. Výhoda takéhoto režimu je v tom, že v blízkosti zelených striech zrážky menej zaťažujú okolitý terén eróziou a v mestách sa zlepšuje aj kvalita ovzdušia.
Skúmaniu vplyvu zelených striech na komfort bývania, ale aj životné prostredie sa v súčasnosti venuje niekoľko kolektívov významných vedcov v Spojených štátoch amerických aj Európe a dopracovali sa k zaujímavým výsledkom. Obdivovatelia zelených striech preto veria, že časom sa bude aj u nás objavovať stále viac zelených striech.
(gal)