Powers zbieral informácie o komunistoch, Sovieti ho zostrelili

"Priznávam, že som spáchal ťažký zločin a musím byť potrestaný," povedal počas procesu v Moskve Gary Powers. Americký pilot zostreleného špionážneho lietadla CIA U-2 mal za sebou dva mesiace každodenného tvrdého vypočúvania v sídle KGB. Počas vrcholiacej

Vrak špionážneho lietadla U-2, v ktorom letel Gary Powers, na propagandistické účely vystavili v Moskve na špeciálnej výstave. FOTO - EISENHOWER.ARCHIVES.GOV

studenej vojny jeho neúspešná misia Overflight spôsobila obrovskú krízu medzi Sovietskym zväzom a Spojenými štátmi. Kremeľ pád špionážneho lietadla a kapitálny úlovok živého pilota využil na propagandistické masírovanie verejnej mienky a Biely dom, vedený prezidentom Dwight D. Eisenhowerom, to znášal veľmi ťažko. Pred 45 rokmi - 19. augusta 1960 - v Moskve odsúdili pilota Francisa Garyho Powersa na desať rokov za špionáž.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Trojdňový proces s pilotom Powersom sa niesol vo veľkom štýle. V hlavnom meste dokonca otvorili aj výstavu s vybavením špionážneho lietadla vrátane vraku lietadla či pilotovej prilby. Prokurátor Roman Rudenko v záverečnej reči označil Spojené štáty za organizátorov "monštruózneho zločinu" proti mieru.

V súdnej sieni sedela aj Powersova manželka Barbara a jeho rodičia a dúfali v zvrátenie procesu. Gary Powers nakoniec dostal desať rokov. Tri z nich si mal odsedieť vo väzení v Ľubjanke a ďalších sedem odpracovať. Mohlo sa to skončiť aj horšie. Za špionáž mu mohli dať aj trest smrti.

Powers lietal v U-2 nad ruským územím už štyri roky. CIA ho regrutovala pre jeho výnimočné kvality v 50. rokoch. Na náročné aj 12-hodinové lety v extrémnych výškach ponad nepriateľské územie zháňala americká spravodajská služba tých najlepších pilotov.

SkryťVypnúť reklamu

Už počas prvého letu pozdĺž hraníc so Sovietskym zväzom získal Powers cenné informácie o ruskej raketovej základni. "Kúsok po kúsku, misiu za misiou začal lietať hlbšie do územia Sovietskeho zväzu a prinášať informácie o letiskách, atómových elektrárňach či továrňach na rakety," spomína na svojho otca Gary Powers junior, zakladateľ múzea Studenej vojny vo Washingtone.

Prvý májový deň v roku 1960 mal Powers prvýkrát preletieť ponad celé územie Sovietskeho zväzu. Vyštartoval z pakistanského Péšávaru, do cieľového letiska v nórskom Bodo už však nepriletel.

Hlboko v sovietskom území motor jeho lietadla zasiahli úlomky ruskej rakety. Krídla sa odlomili a Powers začal bojovať o vlastnú záchranu.

Podarilo sa mu dostať von z lietadla a vystreliť padák, nestihol už však stlačiť gombík, ktorý by zlikvidoval lietadlo. Doma v Amerike mu to potom niektorí vyčítali. Ešte väčší úlovok ako pilot totiž pre Sovietov bolo supertajné špionážne lietadlo U-2.

SkryťVypnúť reklamu

Hneď po dopade pri Sverdlovsku sa okolo neho zhromaždili zvedavci a desiatky detí. Keď sa dozvedeli, že ide o Američana, začali oslavovať. Na miesto hneď vyrazili ruskí experti z ministerstva obrany a KGB. Nikita Chruščov bol práve na tribúne a oslavoval Sviatok práce, keď mu oznámili, že južne od priemyselného mesta pri Urale, 1368 kilometrov východne od Moskvy, zostrelili americké špionážne lietadlo.

Päť dní si informáciu o zadržanom pilotovi Moskva nechala pre seba a začala pripravovať frontálny útok. Washington sa snažil informáciu dementovať, tvrdil, že prišiel o lietadlo pri tureckých hraniciach, ktoré skúmalo horné vrstvy atmosféry na meteorologické účely. Moskva však mala v rukách vrak aj s nafotenými špionážnymi filmami.

Jedenásť dní po nehode lietadla nakoniec americký prezident Eisenhower priznal, že let nariadil, a povedal aj to, že informácie o Sovietskom zväze už zbierajú niekoľko rokov. Ospravedlniť sa, ako to požadoval Chruščov, však nemienil. Tvrdil, že sa tak snažia chrániť Spojené štáty a slobodný svet. "Špionážne metódy sú naozaj nutné, pretože tajomstvá sa stali v Sovietskom zväze fetišom," vysvetľoval Eisenhower.

SkryťVypnúť reklamu

Konflikt medzi dvoma mocnosťami sa ešte viac prehĺbil. Eisenhower síce na čas lety U-2 pozastavil, už o dva roky, v októbri 1962, ďalší americký pilot odfotografoval ruské rakety na Kube.

Gary Powers bol v tom čase už naspäť v štátoch. Na berlínskom moste ho po jednom roku a 9 mesiacoch v ruskom väzení Rusi vymenili za vlastného špióna - Viliama Genrikoviča Fishera alias Rudolpha Abela.

Zajtra - Belka a Strelka vo vesmíre

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 594
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 325
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 716
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 138
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 348
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 882
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 879
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 377
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu