Pankáčske číro a pápež. Katolíci sú pripravení diskutovať. FOTO - REUTERS
Spoločnými modlitbami na futbalových štadiónoch v Kolíne nad Rýnom a Düsseldorfe a v bonnskom parku Hofgarten sa včera pre vyše 400-tisíc mladých pútnikov začal 20. katolícky Svetový deň mládeže. V najbližších dňoch sa ich počet ešte najmenej zdvojnásobí a vo štvrtok priletí na štyri dni aj pápež Benedikt XVI.
Duchovná megapárty
Pozdrav duchovnej megapárty veriacich zo 197 krajín poslal prostredníctvom videozáznamu aj generálny tajomník OSN Kofi Annan, ktorý mládež z celého sveta vyzval na boj proti chudobe a hladu.
A kolínsky kardinál Joachim Meisner ešte pred oficiálnym otvorením povedal: "Deň mládeže by mal ukázať, že viera má v našej spoločnosti dôležité miesto."
Mladí pútnici nie sú žiadni "bigotní katolíci", ako účastníkov Dňa mládeže označili jeho odporcovia. Sebastian napríklad z cirkvi vystúpil. Napriek tomu sa tento 30-ročný študent ekonómie pridal k jednému z 230 tímov pomocníkov, ktorí medzi pútnikmi rozdávajú stravu.
"Pri tomto podujatí nejde o pápeža, ale o množstvo ľudí, ktorí sa zhodujú vo svojej viere." No preto podľa neho ešte netreba byť členom cirkvi. "Pre mňa je človek kresťanom, keď pomáha tomu, kto pomoc potrebuje. Láska k blížnemu pre mňa môže znamenať aj sadnúť si na kávu s priateľom, keď sa má zle," vysvetľuje mladý Kolínčan.
Najviac je Talianov
Devätnásťročná Bengta zo severonemeckého Cuxhavenu je nadšená z pocitu spolupatričnosti: "Na ubytovni máme 12 rôznych národností a večer vždy niekto uvarí typické jedlo svojej krajiny. A potom spolu spievame, rovnakú pieseň v rôznych jazykoch," hovorí s rozžiarenými očami. Bengta je evanjelička a pojem spolupatričnosti chápe ekumenicky: "Samozrejme, že medzi nami sú rozdiely, ale všetci máme rovnakého Boha."
Najväčšiu skupinu pútnikov tvoria Taliani, ktorých do Nemecka prišlo okolo 100-tisíc. Nemeckých veriacich je 83-tisíc a francúzskych 38-tisíc.
Energia mladých zapôsobila zrejme aj na predsedu biskupskej konferencie Nemecka kardinála Karla Lehmanna. "Som fascinovaný, ako títo mladí ľudia dokážu neuveriteľne hlboko a vážne diskutovať o existenčných otázkach," povedal v nemeckom rádiu. Zvláštnu pozornosť venujú Dňu mládeže nemecké médiá a na niekoľko dní čiastočne odpútali pozornosť od práve sa začínajúceho volebného boja.
Namiesto diskusií o zvýšení dane z pridanej hodnoty a o údajnej mentálnej zaostalosti východných Nemcov prevláda na televíznych obrazovkách dobre naladená mládež. Pre prestížny magazín Der Spiegel je Deň mládeže hlavnou témou týždňa. Vo svojej analýze okrem iného píše: "Nemci by radi verili. Tušia, že by to pomohlo, a preto rešpektujú každého, kto je ešte schopný veriť."