Časť osadníkov ignorovala vojakov, ktorí im priniesli príkaz na evakuáciu. FOTO- REUTERS |
Židovským osadníkom v pásme Gazy uteká čas. Na to, aby sa zbalili a v pokoji opustili svoje domovy, im zostávajú už len hodiny. Od dnešnej polnoci bude ich pobyt v pásme nelegálny. Potom s nimi už nebude nikto diskutovať. Včera sa o to vojaci a policajti ešte snažili.
V niektorých prípadoch dohováranie zabralo: včera popoludní začala pomaly opadať revolta v "hlavnom meste" osadníkov, najväčšej osade Neve Dekalim. Ešte ráno tam ľudia tvorili živé reťaze, modlili sa, pálili pneumatiky, pozamykali, čo sa dalo, a odmietali vpustiť vojakov dnu. Popoludní už povolili, aby do osady prišli sťahovacie kontajnery, čo bol jasný signál, že aspoň časť z nich je pripravená na odchod.
Denník Jerusalem Post citoval oficiálne zdroje, podľa ktorých s dobrovoľnou evakuáciu súhlasilo 897 z 1468 rodín v Gaze. Ostatní sa chystajú odporovať. Problematické sú štyri osady: Kfar Darom, Necarim, Dugit a Katif. Odtiaľ nechce odísť nikto. Tamojší osadníci požiadali armádu, aby u nich neroznášala príkazy na evakuáciu.
V ostatných osadách vojaci chodili od domu k domu a odovzdávali dekréty osadníkom. Kto neotvoril, tomu nechali oznam pripevnený na dverách.
Niekde sa báli konfliktov, a tak príkazy na evakuáciu odovzdali len lídrom komunity. Inde vojaci slúžili ako psychológovia: snažili sa ľudí upokojovať, objímali ich, pozerali si s nimi rodinné albumy. V izraelskej televízii stále opakovali zábery generála Ezera Zuckermana, ako sa objíma s osadníkom Linorom Zeidanom v bráne osady Morag. "Nie som tvoj nepriateľ," opakoval generál.
Izraelské médiá zhodne tvrdili, že kým v minulých týždňoch všetko v Gaze fungovalo ako predtým, včera to už skutočne vyzeralo ako veľké sťahovanie. Ľudia sa balili, lúčili s priateľmi, osady sa vyprázdňovali.
Časť osadníkov čaká na posledný možný termín odchodu. Dnešok chcú ešte stráviť v osadách. "Budeme tu do poslednej chvíle, až do rozlúčkovej oslavy," povedal denníku Jerusalem Post David Gueta z Guš Katif. Jeho rodina je už presťahovaná v Izraeli, ale v osade chcú byť až do samotného konca.
V najvýbojnejších osadách sa však tvária, že sa nič nedeje. Chystajú sa odporovať. Hovoria, že všetko bude nenásilné. Včera si to už skúšali: blokovali niekoľko ciest v Gaze, neustupovali policajtom, ktorí sa s nimi rozprávali, spievali im a modlili sa za nich.
Polícia a armáda sú zatiaľ pokojné, aj keď sa objavili bitky aj streľba z palestínskej strany. "Zatiaľ sa nikam neponáhľame, nechávame im čas," hovoril včera veliteľ južného vojenského okruhu generál Dan Harel.
Jeho muži zatiaľ zostávajú mimo neposlušných osád. Nateraz len demonštrujú silu: k plotom z ostnatého drôtu postavili vodné delá. Dá sa predpokladať, že zajtra ich už použijú.
Včera večer v televízii vystúpil premiér Ariel Šaron. Odsun označil za nevyhnutný. Vyzval Izrael na jednotu a vystríhal tých, čo chcú brániť evakuácii územia, na ktorom žije viac ako milión Palestínčanov. Na rozdiel od prezidenta Moše Kacava sa však za evakuáciu pásma Gazy neospravedlnil, iba ju označil za bolestivú.
Ortodoxný osadník diskutuje s policajtom. Je to márne, z Gazy bude musieť odísť. FOTO ČTK/AFP |
Autor: mik