Za dvojtretinový podiel v elektrárňach zaplatia Taliani takmer 33 miliárd korún v hotovosti a postarajú sa, aby podnik zvýšil výrobnú kapacitu. Ich investičný plán, s ktorým súhlasilo ministerstvo hospodárstva, počíta na najbližšie štyri roky s investíciami okolo 74 miliárd korún.
Minister hospodárstva Pavol Rusko včera oznámil, že investičný zámer "nekladie žiadne nároky na štátny rozpočet ani vládu". Časť peňazí bude Enel investovať z vlastných zdrojov, časť z peňazí Slovenských elektrární. Tie preto nebudú do roku 2012 vyplácať žiadne dividendy. Tretinovým akcionárom v elektrárňach zostáva štát.
Jednoznačne najvyššou investičnou položkou, ku ktorej sa Enel zaväzuje, je dostavba tretieho a štvrtého bloku atómovej elektrárne v Mochovciach. Tá by mala talianskeho investora, resp. jeho novú slovenskú dcéru stáť okolo 60 miliárd korún. Na zvyšných 14 miliárd vyjde modernizácia súčasných blokov obidvoch atómových elektrární, rekonštrukcie uhoľnej elektrárne v Novákoch či postavenie veterného parku a sústavy malých vodných elektrární na rieke Ipeľ.
Z privatizácie Slovenských elektrární sú vyňaté dva bloky v Jaslovských Bohuniciach: A1, ktorý je po havárii v 70. rokoch odstavený, a V1, ktorý o pár rokov budeme musieť z bezpečnostných dôvodov uzavrieť. Súčasťou privatizácie nie je ani vodné dielo Gabčíkovo, o ktoré Slovensko vedie spor s Maďarskom.
Na záväzkoch k masívnym investíciám do zvyšovania výrobných kapacít elektrární trvalo ministerstvo hospodárstva. "Po odstávke bloku V1 v Jaslovských Bohuniciach a tepelnej elektrárne vo Vojanoch by v roku 2010 klesla výroba elektriny na 60 percent súčasnej úrovne," argumentuje svoj neoblomný postoj Rusko. Podľa neho je z hľadiska dlhodobej hospodárskej stratégie pre Slovensko nevýhodné, aby bolo odkázané na dovoz energií zo zahraničia.
Ceny elektriny by mali v Európe stále rásť. Myslí si to Miroslav Bulejčík zo komoditnej spoločnosti Colosseum. "Okrem toho bude dynamická slovenská ekonomika potrebovať čoraz viac energie," vysvetlil Bulejčík.