BRATISLAVA - Nazrieť do úradného spisu, a tak sa dozvedieť podrobnosti o poskytnutí investičných stimulov, či o tom, že niekde chcú niečo stavať, nemá byť od budúceho roku možné. Keď vlani parlament prijal zákon o dohľade nad finančným trhom, zmenil aj zákon o slobodnom prístupe k informáciám.
Dnes sa prístup k nejakej informácii obmedzí alebo informácia nesprístupní okrem iného vtedy, ak sa týka rozhodovania súdov a orgánov činných v trestnom konaní. Iní o svojom rozhodovaní informovať musia. Po novom o svojom rozhodovaní nebudú musieť informovať ani úrady. Zákon má byť účinný od 1. januára.
Ministerstvo spravodlivosti to považuje za priveľké obmedzenie prístupu k informáciám. Aj ono však navrhuje oproti dnešku zmenu - aby sa nezverejňovali informácie o neukončenom správnom konaní. "Rozhodnutie, teda výsledok konania, by podliehal zverejneniu," tvrdí Ľubomíra Miklovičová z ministerstva.
Občianski aktivisti už ministerstvu poslali zásadnú pripomienku. Martina Paulíková zo Združenia Slatinka tvrdí, že ak občania nebudú mať prístup k informáciám o prebiehajúcom konaní, "nebudú vedieť, čo sa deje, a orgány verejnej správy nebudú môcť zohľadniť ich pripomienky", a tak ich rozhodnutie nemusí vyjsť "zo spoľahlivo zisteného stavu veci", ako zákon káže. Dodáva, že ak sa občania dozvedia len o rozhodnutí, v prípade nesúhlasu sa budú musieť odvolať či súdiť, čo sa môže ťahať mesiace.
Aj advokát Tomáš Kamenec je zásadne proti návrhu ministerstva. Zmena by podľa neho určite bola krokom späť. "Z maximálne proobčianskeho, efektívneho a zahraničím uznávaného predpisu by sa takouto - salámovou - taktikou mohol stať iba papierový tiger."
Nejeden úradník s návrhom naopak súhlasí. Prednosta Obvodného úradu vo Zvolene Peter Randuška hovorí, že "neukončené konanie nie je právne relevantné", takže akákoľvek informácia o ňom "v konečnom dôsledku nemusí byť pravdivá". Pripomína, že aj právoplatné rozhodnutie súd môže preskúmať.
"Nemyslíme si, že počas správneho, respektíve stavebného konania, by prístup k informáciám mal byť zamedzený. Ako by potom mohlo dochádzať k občianskej participácii?" hovorí naopak prednostka mestského úradu v Handlovej Jarmila Podobová. Práve nedostatok informácií podľa nej spôsobuje, že "laické názory skresľujú fakty a spôsobia viac škody ako úžitku".
Miklovičová vraví, že ak posilniť postavenie verejnosti, tak v zákonoch o tom-ktorom konaní.