Londýnsku burzu chcú bankári

SYDNEY, LONDÝN - Austrálska banka, ktorá kedysi začínala s tromi zamestnancami, zvažuje kúpu jednej z najstarších búrz na svete v Londýne. Podľa austrálskych novín Sydney Morning Herald by banka Macquarie Bank chcela kúpiť London Stock Exchange v hotovost

London Stock Exchange nie je len dôležitým finančným centrom. Je jedným zo symbolov britského kapitalizmu. Jej novú budovu pred časom prišla otvoriť britská kráľovná. FOTO - REUTERS


i za viac ako jednu miliardu libier (56 miliárd korún) spolu s ďalšími investormi. Ide už o tretiu vážnu ponuku na londýnsku burzu v tomto roku.

"Ak spravíme nejakú ponuku, bude to v rámci konzorcia," vyhlásila spoločnosť Macquarie bez uvedenia ďalších podrobností. Trhová hodnota londýnskej burzy sa odhaduje na 1,4 miliardy libier (78 miliárd korún) a v poslednom roku si na ňu robili chuť hneď dve burzy. Nemecká Deutsche Börse svoju ponuku stiahla potom, ako sa proti nej vzbúrili jej vlastní akcionári. Burza Euronext, ktorá organizuje trh s cennými papiermi v Paríži, Bruseli, Amsterdame a Lisabone, zatiaľ stále rokuje s britským regulačným úradom. Ten minulý mesiac vyhlásil, že prevzatie London Stock Exchange nemeckou burzou alebo Euronextom by podstatne ohrozilo trhovú súťaž.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V Európe totiž existujú traja dominantní burzoví operátori: okrem Euronextu sú to burzy vo Frankfurte a Londýne. Deutsche Börse v marci núkala za svojho britského konkurenta 1,2 miliardy libier (73 miliárd korún). Podľa britských novín Sunday Times je však v hre o Londýn aj OMX - spoločná burza Štokholmu, Helsínk a Vilniusu.

Macquarie Bank of Australia je dnes najväčšou austrálskou investičnou bankou s pobočkami v 21 štátoch a 6 500 zamestnancami. Začínala v roku 1969 s tromi zamestnancami pod menom Hill Samuel Australia a celú ju vlastnila londýnska investičná banka Hill Samuel & Co. Jej súčasná trhová hodnota na austrálskej burze dosahuje 11,1 miliardy dolárov (343 miliardy korún) a po celom svete riadi bohaté portfólio investícií od letísk, cez elektrárne a nehnuteľnosti až po médiá. (reuters, bbc)

SkryťVypnúť reklamu

Austrálska banka Macquarie Bank of Australia oznámila, že zvažuje prevzatie London Stock Exchange (LSE). Ponuka bude pravdepodobne hotovostná a banka počíta so vznikom konzorcia.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 587
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 307
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 121
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 338
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 909
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 863
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 392
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu