Dnes sa každá stráž riadi iným zákonom, člen rybárskej stráže tak nemôže zasiahnuť, ak vidí porušovanie zákona o ochrane prírody, strážca prírody zase neuloží pokutu za porušenie rybárskeho zákona. Rybári návrh vítajú, správy národných parkov a chránených území s ním nesúhlasia.
"Žiadame stiahnuť návrh z pripomienkového konania," hovorí šéf správy NAPANT-u Marián Jasík. Pripomína, že na čele krajských úradov životného prostredia stoja politickí nominanti. Hovorí, že kontrola dodržiavania iných zákonov sa dá vyriešiť ich novelou a stačí rozšíriť právomoci stráží.
"Je to zlý krok, ktorý rozbíja integritu ochrany prírody," povedal šéf Správy národného parku Muránska planina Marcel Uhrin. Správa parku podľa neho stratí možnosť priamo kontrolovať svoje územie. Strážcovia navyše okrem kontroly dodržiavania zákona o ochrane prírody majú na starosti aj iné činnosti - výruby náletových drevín, kosenie zarastajúcich plôch, monitoring územia, stráženie dravcov, a to všetko bude treba zabezpečiť dodávateľsky. Podobné riešenie podľa šéfov správ neexistuje nikde na svete, naopak, správy parkov zodpovedajú za riadenie a kontrolu celého svojho územia.
Ani strážcom samotným sa nechce pod krajské úrady. Adalbert Mezei z Asociácie strážcov chránených území kritizuje, že správy stratia výkonnú zložku v terénne. Súhlasí s integráciou stráží, no ani tá podľa neho nie je dotiahnutá - mimo zostáva lesná a poľovnícka stráž, ktoré patria pod ministerstvo pôdohospodárstva. Navyše, zákon podľa neho nehovorí, ako sa budú riešiť pracovné vzťahy a či všetci dnešní strážcovia prejdú pod krajský úrad.
Ferdinand Baláž, tajomník Slovenského rybárskeho zväzu, hovorí, že návrh je "dobrá a prospešná vec". Keď strážcovia nemôžu kontrolovať súčasne dodržiavanie rybárskeho zákona aj dodržiavanie zákona o vodách a ochrane prírody, je to podľa neho veľký nedostatok. Pod krajskými úradmi budú môcť podľa neho strážcovia spolupracovať. (haj)
BRATISLAVA - Sudca Okresného súdu v Rimavskej Sobote Vladimír Kvetko nemôže vykonávať funkciu sudcu. Súdna rada včera potvrdila rozhodnutie ministra spravodlivosti Daniela Lipšica z konca júla, ktorý pozastavil Kvetkovi výkon funkcie po tom, ako pod vplyvom alkoholu spôsobil pri Rimavskej Sobote dopravnú nehodu. Kvetka sa zastalo päť členov Súdnej rady, proti bolo sedem.
"Myslím, že Súdna rada rozhodla správne, že zostalo v platnosti uznesenie ministra spravodlivosti," povedal predseda rady Milan Karabin. Kvetko podľa neho argumentoval pred členmi rady tým, že nešlo o úmyselné konanie. Karabin však zdôraznil, že sudca si sadol za volant po oslave na Zemplínskej šírave. Po necelých troch hodinách havaroval pri Rimavskej Sobote a polícia mu namerala v krvi 3,2 promile alkoholu.
(tasr)