Vlaky medzitým stáli na staniciach v dedinách okolo Trenčína. Ľudia zmeškali prípoje, niektorí prišli domov neskôr, ako si naplánovali. Železničná spoločnosť im však nepreplatí ani korunu, hoci podľa Charty práv cestujúcich majú nárok na vrátenie 20 percent z ceny cestovného lístku, ak vlak mešká 60 minút.
"Cestovali sme IC vlakom z Bratislavy do Žiliny, v ktorom je dosť veľký príplatok, cestovné je drahé. Keď vlak dve hodiny stál v Zlatovciach, pár minút pred Trenčínom, nik nám nepovedal, čo sa stalo, kedy sa vlak pohne, čo bude ďalej. Povedali iba, že je technická porucha," hovorí jedna z cestujúcich.
Sprievodkyňa jej povedala, že železnice nevrátia ani IC príplatok, lebo meškanie nezavinili. "Keď sa vlak pohol, v Trenčíne nastúpila pani, ktorá hovorila, že policajti prehľadávali stanicu. Hovorila, že ohradili aj telefónnu búdku, lebo asi z nej anonym volal. Chápem, že meškanie nespôsobila železnica, ale nie je to ani naša vina, veľa ľudí zmeškalo prípoje," hovorí cestujúca.
Hovorca Železničnej spoločnosti Miloš Čikovský povedal, že cestujúci nemá nárok na odškodnenie za meškanie vlaku, ak mu železnice nemohli predísť - napríklad v prípade prírodných katastrof, štrajkov, falošných i pravých poplachov, prevádzkovej poruchy z dôvodu samovraždy, nehody na železničnom priecestí, či policajných opatrení. Odškodnenie sa nevzťahuje ani na meškanie, na ktoré cestujúceho vopred upozornili v pokladni železničnej stanice alebo staničným rozhlasom.
Trenčianski policajti do včera popoludnia človeka, čo nahlásil bombu, nechytili. Podobný prípad riešili v sobotu aj na stanici v Piešťanoch. (rf)