FOTO |
o Američana Andreho Agassiho v troch setoch 6:3, 4:6, 6:2. Šestnásťročný vekový rozdiel medzi finálovými súpermi na oboch stranách kurtu turnaj ATP nezažil vyše štvrťstoročie. Naposledy v roku 1979 v Tel Avive 35-ročný Tom Okker zdolal 19-ročného Pera Hjertquista.
Tentoraz sa tešila mlaď. Agassimu síce prišla vhod dažďová prestávka po prvom sete, dokázal po nej Nadala brejknúť a vynútiť si tretí set, no v ňom už opäť kraľoval španielsky tínedžer. Nadal vyhral tretí turnaj za sebou, predtým v Bastade a Stuttgarte. V Montreale bol nezastaviteľný, finálový set s Agassim bol jediný prehratý v celom turnaji. Do posledného zápasu mu nikto nedokázal vziať servis, z 53 servisov vyhral 52. Najmä vďaka nemu mohli organizátori oznámiť rekordný počet návštevníkov turnaja, počas siedmich dní prišlo do haly 172 683 fanúšikov tenisu.
Agassimu šesťdesiat víťazných turnajov ATP ani bohaté skúsenosti na agresívnu nátlakovú hru Španiela nestačili. V posledných ôsmich prípadoch dokázal finále turnaja Masters premeniť na víťazstvo. Až Nadal ukončil jeho sériu, ktorá trvala sedem rokov. Naposledy neuspel vo finále v Miami 1998.
Rozladený Agassi sa vzápätí odhlásil z turnaja v Cincinnati so záhadným vyhlásením, že nezačne niečo, čo nemôže dokončiť. Pre Nadala však mal len slová chvály. "Je úplne jasné, prečo mu to tak ide. Skvele sa pohybuje, má silné údery a nikdy si pri ňom nemôžete byť istý, že kontrolujete výmenu. Vari len na servise má medzery, ale ak mu okamžite nedáte dobrý return, hneď sa vrhne do ofenzívy. To je znak veľkého hráča," cituje New York Times Agassiho.
Nadal, ktorý za titul zinkasoval 400-tisíc dolárov, sa do príčin takého vydareného roku, nechcel veľmi púšťať. "Kým sa mi darí, nemám prečo tak robiť. Nech to zostane tak, ako je. Nemám na to čas, radšej budem myslieť na ďalší týždeň a ďalší turnaj."
Žiadne tajomstvo sa vraj za jeho hrou neskrýva. "Jediným je to, že tenis milujem a bojujem o každú loptu. A každý deň mi to ide lepšie a lepšie," vraví Rafael. (rh)