Bratislava 9. februára (TASR) - Kritizovaný nový Zákonník práce prináša aj pozitívne ustanovenia predovšetkým v oblasti odstraňovania diskriminácie zamestnancov z dôvodu príslušnosti k rase, farbe pleti, jazyku alebo pohlaviu. Myslí si to kandidát na ombudsmana a advokát Ján Hrubala. "Zákonník zakazuje diskrimináciu tak priamu ako aj nepriamu. Zamestnanec, ktorý sa cíti byť diskriminovaný, má právo podať sťažnosť zamestnávateľovi v súvislosti s porušením práv. Zamestnávateľ je potom povinný na sťažnosť odpovedať, vykonať nápravu a upustiť od diskriminácie zamestnanca," povedal Hrubala.
Zamestnanec, ktorý sa cíti byť diskriminovaný z rasových alebo iných zákonom stanovených predsudkov sa môže domáhať svojich práv na súde, kde je zamestnávateľ povinný preukázať, že nedošlo k porušeniu princípu rovnakého zaobchádzania. Zákonník práce, ktorý by mal začať platiť v reálnom živote od 1. apríla, zakazuje aj nepriamu diskrimináciu občanov odlišných od majoritnej spoločnosti. Definuje ju ako navonok neutrálny pokyn alebo rozhodnutie znevýhodňujúce túto skupinu osôb.
Zásadu rovnakého zaobchádzania nesmie zamestnávateľ porušiť ani pri prijímaní do zamestnania. "Stáva sa, že občana rómskej národnosti pri uchádzaní sa o zamestnanie odmietnu. Povedia mu, že už niekoho na voľné miesto našli, hoci opak je pravdou a nemajú záujem o jeho prácu len preto, že je tmavšej farby pleti," vysvetlil Hrubala. Takýto človek potom môže vysúdiť podľa advokáta aj dvojmesačnú náhradu mzdy. Uvedené ustanovenie Zákonníka práce nie je podľa neho zásahom do slobody výberu zamestnanca, len má za cieľ zabezpečiť rovnakú šancu pri prijímaní všetkým záujemcom.