Londýn/Turku 9. februára (TASR) - Novorodenci sa už v spánku učia rozlišovať jednotlivé samohlásky. V časopise Nature o tom informovala skupina vedcov na čele s Marie Cheourovou z univerzity vo fínskom Turku.
Spiacim deťom výskumníci púšťali 2,5 až päť hodín reprodukované hlásky "i" a "ü". Tieto deti reagovali neskôr na uvedené samohlásky zreteľne silnejšie ako "netrénovaní" novorodenci.
Zatiaľ čo deti počúvali samohlásky, merala sa dvakrát za deň - večer a ráno - na pozornosti nezávislá elektrická reakcia rečového centra novorodencov. Reakcia tejto časti mozgu trénovaných detí sa dala merať aj po tom, keď hlásky počuli v ich typickom zvukovom zafarbení, ale výška tónu bola iná. Tento efekt trval najmenej jeden deň.
Deti z tretej skupiny, ktorým v noci púšťali samohlásky "a" a "e", a tiež deti z kontrolnej skupiny na hlásky "i" a "ü" nijako zvlášť nereagovali.
Na základe týchto poznatkov dospeli vedci k záveru, že novorodenci sa môžu naučiť v spánku rozlišovať hovorené samohlásky. U dospelých to však automaticky neplatí. Tento spôsob učenia je možno na začiatku života efektívnejší ako neskôr, píšu vedci v časopise Nature.