Viedeň 8. februára (TASR) - Ešte začiatkom 70.rokov uplynulého storočia sa v odborných kruhoch objavovali názory, že knižnice ako univerzálne alebo odborné zbierky kníh a iných písomností zaniknú a nahradia ich moderné informačné inštitúcie s netradičnými druhmi fondov. Čas ukázal, že tieto teórie nerátali s nenahraditeľnosťou knihy ako jedného zo základných prostriedkov nielen odbornej informácie, ale aj zábavy a šírenia vážnych myšlienok a úvah. Základným problémom zostáva, ako čo najefektívnejšie sprostredkovať sústredené myšlienkové bohatstvo čo najširšiemu okruhu záujemcov.
Od 1.januára 2002 zmenila svoj štatút aj Rakúska národná knižnica (ÖNB) a zo štátnej inštitúcie sa stala samostatná verejno-právna ustanovizeň s vedeckým poslaním, píše dnešné vydanie rakúskeho denníka Die Presse.
Nové vedenie knižnice, na čele s riaditeľkou Johannou Rachingerovou označilo za svoj prvoradý cieľ urýchlenie počítačového spracovania katalógov a inštalácie počítačovej techniky do všetkých priestorov knižnice. Do roku 2005 by mali byť počítačovo spracované a sprístupnené na internete všetky druhy katalógov.
Knižnica ráta taktiež s digitalizáciou svojich obrazových zbierok. "Rozhodli sme sa tak nielen kvôli skvalitneniu servisu pre čitateľov, ale aj kvôli lepšej ochrane originálov," povedala Rachingerová.
Rozširujúci sa fond knižničných zbierok si taktiež vynútil hľadať nové primerané priestory na ich uskladnenie.
Jedným z prvých krokov nového vedenia ÖNB bolo predĺženie otváracích hodín: od nového roka je knižnica otvorená až do 21.00 hod.
Počas piatich rokov bude ÖNB dostávať zo štátneho rozpočtu ročne 20,6 milióna eúr (284 mil.šilingov).