Ikar, Bratislava 2005, preklad Erika Hažírová
Keď sa povie Marc Dutroux, len málokomu sa nevybaví hrôzostrašný prípad pedofílie, z ktorého sa belgická verejnosť dodnes úplne nespamätala. Dutroux čelil obvineniu, že uniesol, znásilnil a mučil najmenej šesť dievčat, z ktorých štyri jeho praktiky neprežili. Sabine Dardennová je tá, ktorá prežila. Spolu s druhým dievčaťom ju v auguste 1996 oslobodili z pivnice Dutrouxovho domu. Osem rokov, čo trval proces a pretriasali sa najrôznejšie teórie, dievčina mlčala a snažila sa na desivý zážitok zabudnúť. Nakoniec však predstúpila ako hlavný svedok obžaloby a jej výpoveď prispela k vyneseniu konečného rozsudku: doživotie.
Ján Smrek: Moje lásky
Slovenský spisovateľ, Bratislava 2005
"Ján Smrek (1898 - 1982) sa pokladá za básnika vitalistu a senzualistu. Žena je preňho trvalou inšpiráciou a jej predstava ho básnicky vždy znovu a znovu provokuje. Pritom ide v každom prípade o vzťah eroticky čistý a cudný. Tento výber zo Smrekovej ľúbostnej lyriky je rozdelený na dve časti. Prvú tvoria básne postupne publikované za autorovho života, druhú básne z autorovej pozostalosti, ktoré vyšli po jeho smrti v knihe Noc, láska a poézia. Tieto básne sú verejnosti málo známe, hoci tvoria integrálnu súčasť Smrekovho diela a pozoruhodným spôsobom dokresľujú jeho ľúbostnú lyriku," píše literárny vedec Vladimír Petrík.
Ľudmila Peterajová: Nepýtaj sa na svoj osud... (Život a dielo Karola Vaculíka)
Petrus, Bratislava 2005
"Robil som všetko z presvedčenia a s láskou k veci, a pritom v schizofrenickom postavení vedúceho galerijného pracovníka zaťaženého okrem dobových tlakov aj množstvom problémov a konkrétnych úloh a aktívneho teoretika a historika odkázaného pri formulovaní svojich teoretických a literárnych predstáv väčšinou na večerné a nočné hodiny. Bolo toho dosť a sám som prekvapený, že som to všetko pri práve nie dobrom zdravotnom stave vydržal," píše v závere biografickej knihy Karol Vaculík, významný slovenský kunsthistorik a bývalý riaditeľ Slovenskej národnej galérie.
Jozef Gregor Tajovský: Maco Mlieč a iné
Matica slovenská, Martin 2004
Literárne dielo J. G. Tajovského ukotvené na prelomovej "kryhe" dvoch rozdielnych epoch predstavuje vysoko angažovanú kritiku akejkoľvek podoby nespravodlivosti - tak sociálnej, ako aj národnej. V poviedke Maco Mlieč poukazuje na kontrast sveta "nedvižného" a okrádaného sluhu a jeho pána, či napríklad v biede koreniaca zaostalosť dievčaťa menom Apoliena. Dojme poctivo korunky vracajúca Mamka Pôstková, i prinúti zamyslieť sa poviedka Horký chlieb. V knihe je aj chronológia života a diela J. G. Tajovského či Prechádzka po Tajove s čiernobielymi fotografiami.
Elizabeth Lowell: Nezabudni, láska
Remedium, Bratislava 2005, preklad Eleonóra Martináková
Po tragickej udalosti vo vysokých horách Wyomingu sa Alana Reevesová nedokáže rozpamätať na šesť dní svojho života, ani na okolnosti smrti svojho partnera v speváckom duete i v manželstve z rozumu. Amnézia jej nedovoľuje pokračovať v kariére speváčky country piesní a prijíma bratovu ponuku, aby sa po mesiaci vrátila na jeho ranč, z ktorého sa s Jackom vydali na osudnú túru a kde mu má pomáhať starať sa o turistov. Hoci nerada, prichádza opäť na miesta, ktoré jej spôsobili toľkú bolesť, ale boli tiež svedkami jej prvej veľkej lásky.
(ba)