ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR
Tvrdý hokejový biznismen Gary Bettman sa chladnokrvne chystá zlomiť odpor ďalšieho partnera-súpera. Po totálnom triumfe nad hráčmi v spore okolo novej kolektívnej zmluvy v NHL očakáva, že dnes o 12.00 mu do Zürichu oznámi aj súhlas trucujúca dvojica členských krajín Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) - Rusko a Česko - a do platnosti vstúpi päťročná dohoda medzi NHL a IIHF. Ďalší termín a priestor na licitáciu okolo odstupného za európskych hráčov do NHL Bettman nepripúšťa.
Ostatné európske mocnosti Fínsko, Švédsko, Nemecko, Švajčiarsko a aj Slovensko, ktoré už ratifikovali návrh NHL, odmietavý postoj Rusov a Čechov znervózňuje.
Obávajú sa možnosti, ktorou Bettman zvykne končiť polemiky. "Keď sa vám nepáči, nemusíte dostať ani dolár."
Čo má v rukách Bettman
Bettman má v rukách silnejšie tromfy ako v spore s hráčmi NHL - Európe ponúka zvýšenie istého balíka z 9 na 12,5 milióna dolárov ročne na ďalších päť rokov. Plus 5,5 milióna dolárov možný objem ročných bonusov. Za dobročinné pokuty klubom NHL - v podstate za to, že nedostatočne využívajú európske talenty. Dokopy je teda NHL ochotná venovať Európe až 18 miliónov dolárov ročne. Doslova venovať, lebo NHL k tomu de iure nič nezaväzuje - len snaha o dobré vzťahy a celosvetový rozvoj hokeja.
Čechom sa máli výška odstupného - chcú minimálne 300-tisíc dolárov za každý draftovaný hráčsky talent po podpise zmluvy s klubom NHL. Pri letmom prieskume priemerných a slabších klubov však funkcionári "off record" dosť krútia hlavou nad neústupčivosťou viceprezidenta zväzu Zbyňka Kusého.
Daly: 208 000 a dosť
Bettmanov zástupca Bill Daly ponúkol na poslednom piatkovom zasadnutí v Zürichu kompromis - namiesto diferencovaného odstupného podľa pozície v drafte plošnú sumu 208-tisíc dolárov za každého draftovaného hráča. Ide o presný podiel z pôvodne navrhovaného objemu 12,5 milióna pre 60 hráčov ročne. Na každý klub NHL je stanovená nezáväzná taxa dvoch európskych akvizícií ročne. Kluby za to ročne do centrály NHL posielajú sumu 416 000 dolárov. Aj v prípade, že si nevyberú žiadneho Európana!
Rusi majú záujem pristupovať ku každému hráčovi osobitne, čo popiera zmysel strešného prístupu cez IIHF. Napríklad za vlaňajšiu jednotku Ovečkina by jeho klub Dinamo Moskva podľa nového návrhu dostal od Washingtonu 900-tisíc dolárov. (Podľa predchádzajúcej zmluvy iba 190 000) Rusi argumentujú, že jeho trhová hodnota je už teraz pol druha milióna.
Slovenský zväz: Sme realisti
Slovenský zväz dávnejšie ratifikoval pôvodný návrh zmluvy. "Je nám jasné, že zvýšenie peňazí nad objem ponúkaný zo strany NHL nie je reálny. Zodpovednosť za kluby nám nedovoľuje púšťať sa do dobrodružných licitácií. NHL zvýšila balík oproti predchádzajúcej zmluve o 3,5 milióna na garantovaných 12,5 milióna. Sú to veľmi slušné peniaze," hovorí generálny sekretár zväzu Igor Nemeček.
V českej tlači sa dosť demagogicky používajú porovnania s reláciami odstupného vo futbale - za koľko odišiel Nedvěd či Rosický. Podstatné sú dva rozdiely. NHL platí odstupné za neznámych osemnásťročných chlapcov s prísľubom talentu - nie za hotové hviezdy. Futbal funguje na normách rámcovaných štruktúram FIFA a UEFA.
NHL je však autonómna fabrika zábavného priemyslu, mimo IIHF, s vlastnými pravidlami. Práve dobročinnou zmluvou s IIHF má záujem na dobrých vzťahoch a zároveň tak aj sponzorovať európske liahne. Na ilustráciu - za najvyššie draftovaného (č. 13) Slováka Mareka Zagrapana ponúka NHL odstupné 660 000 dolárov (19,8) milióna korún. Investoval doňho toľko Prešov prípadne ďalší jeho klub Zlín?
Ak Európa povie Bettmanovi prostredníctvom šéfa IIHF Fasela nie, hrozí studená vojna.
Kluby NHL si nájdu a zamestnajú hráčov z Európy rovnako ako automechanikov, lekárov či dojičky. Bez dolára odstupného. Materský klub v Európe by v civilnom súdnom spore s klubom NHL nemal šancu. Pre hráča túžiaceho po zárobku v NHL, ktorý si tam dobrovoľne našiel robotu, by trest znamenal len to, že by si už "neškrtol" v súťažiach riadených IIHF. Teda by si za rodnú krajinu nikdy nezahral na majstrovstvách sveta či olympiáde.
Čo ponúka NHL Európe
Princíp
Poplatky NHL za hráčov sú považované za odmenu európskym klubom za kvalitný rozvoj hráča, ako refundácia.
12,5 milióna dolárov ročne (s bonusmi až 18 miliónov) dostane Medzinárodná hokejová federácia (IIHF) každý rok od NHL ako odstupné za draftovaných 60 hráčov. Ak klub prekročí plánovanú kvótu dvoch hráčov ročne, musí za ďalšieho hráča zaplatiť zo svojho rozpočtu ďalších 250-tisíc dolárov navyše ako pokutu. Pokuta je pre európske kluby bonusom ktorého celkový objem môže dosiahnuť 5,5 milióna.
Päťročná základná zmluva má hodnotu 62,5 milióna dolárov.
416 000 dolárov zloží každý z 30 klubov do centrály NHL, aby vznikol balík 12,5 milióna dolárov ročne na refundáciu európskym klubom.
Návrh NHL na pokuty/bonusy pre kluby
(pokuty znamenajúcu bonusy pre Európu môžu dosiahnuť až 5,5 milióna USD)
Pokuta 250 000 dolárov za dodatočný prestup hráča nad limit 60 (taxa po dvoch na jeden klub)
Pokuta 50 000 dolárov za hráča, ktorý bol draftovaný v prvom kole a neodohral najmenej 30 zápasov v NHL (farma sa neráta) počas sezóny, v ktorej do NHL prestúpil.
Pokuta 100 000 dolárov za hráča, ktorý bol draftovaný v druhom kole a neodohral najmenej 30 zápasov v NHL. (Nelogické zvýšenie pokuty zohľadňuje predpoklad, že do vyššie draftovaných hráčov sa viac investovalo pri ich kompenzácii materskému oddielu i v samotnej výške hráčskej zmluvy.)
Pokuta 150 000 dolárov za hráča draftovaného v 3. kole, ktorý neodohral najmenej 30 zápasov v NHL.
Pokuta 150 000, ak klub NHL siahne po nepodpísanom hráčovi po termíne 15. júl (v súčasnej výlukovej sezóne bol termín posunutý o mesiac)
Splatnosť odstupného
50 percent sumy do 30. novembra
50 percent do 15. marca
Zvýšenie oproti poslednej zmluve - 3,5 milióna dolárov (v prípade vyčerpania pokutových bonusov až 9 miliónov)
1. - 2. kolo: 190 000 dolárov
3. a nižšie kolá 110 - 120 tisíc dolárov
Tok peňazí
Doláre idú na Medzinárodnú hokejovú federáciu (IIHF) a odtiaľ priamo do materských klubov hráčov. Jednotlivé federácie si strhávajú províziu, v slovenskom prípade 5 percent ako čiastočnú náhradu za to, že hráčov podporuje v juniorských reprezentačných výberoch.
Dvadsať miliónov korún za Zagrapana by Prešov neuvidel
Najvyššie draftovaným Slovákom bol naposledy prešovský stredný útočník Marek Zagrapan - na trinástom mieste v prvom kole si ho vybralo Buffalo. Podľa pôvodného návrhu NHL by materskému klubu za jeho výchovu prináležalo odstupné 660-tisíc dolárov (19,8 milióna korún). Ak by vošla do platnosti naposledy uvažovaná jednotná plošná suma 208-tisíc dolárov, znamenalo by to 6,2 milióna korún. Aj to by stačilo zhruba na ročný rozpočet prešovského klubu, ktorý sa navyše bolestne transformuje pod hrozbou zániku.
Smola Prešovčanov spočíva v tom, že peniaze sa vzťahujú na štyri roky dozadu od dňa podpísania zmluvy s klubom NHL. Ak hráč teoreticky štyrikrát zmenil klub, každý z nich by dostal 25-percentnú časť.
Prešovský rodák v štrnástich rokoch odišiel do Zlína, kde je podľa manažéra Petra Husičku na riadny prestup od septembra 2001. "Nie, o žiadnej klauzule súvisiacej s prípadným nárokom Prešova na časť výchovného sme pri jeho prestupe nebavili, nič nie je na papieri. Logicky predpokladám, že sto percent odstupného za Zagrapana pôjde na účet nášho klubu," povedal Husička.
Husička má pravdu, napriek tomu, že poslednú sezónu odohral Zagrapan v zámorskom tíme Chicoutimi Sagueneens v quebeckej juniorskej súťaži. Ak Európan hráva v tímoch zámorskej súťaže, tie si podiel na výchovnom neuplatňujú.
Prezieravejšie si počínali ostrieľanejší funkcionári Dukly Trenčín. Za čerstvý prestup útočníka Romana Kukumberga do Toronta ich čaká kompletné odstupné - buď 208-tisíc dolárov alebo podľa pôvodného návrhu minimálnych 150 000 dolárov. Napriek tomu, že poslednú sezónu odohral Kukumberg v ruskom Nižnekamsku.
"Pri dohode s Nižnekamskom sme pamätali na možnosť, že Kukumberg prestúpi do NHL. Od Nižnekamska máme na papieri, že ich prípadného nároku na ročný podiel odstupného sa vzdávajú v náš prospech," potvrdil generálny manažér Dukly Trenčín Ivan Piovarči.
Pôvodné odstupné za draftovaných hráčov (spolu 12,5 milióna dolárov)
1. kategória (1. kolo draftu)
Prvá pozícia - 900-tisíc dolárov za hráča, keď podpíše zmluvu s klubom NHL. Za každú ďalšiu pozíciu od 1 do 30 mínus 20-tisíc dolárov - 30. miesto má teda hodnotu 320-tisíc dolárov. (Maximálny fond 6,5 mil. USD)
2. kategória (ostatné kolá draftu)
Pozície od 31 nižšie - za každého hráča dostane materský klub odstupné 150 000 dolárov (maximálny fond 6 mil USD)