povedal.
Mečiar sa domnieva, že povolebné usporiadanie prinesie mix dnešných blokov koalície a opozície. "Nie je možné povedať, že v roku 2006 príde nová vláda, ktorá všetko zruší a ide začínať znovu," hovorí.
Súčasným koaličným stranám vytýka Mečiar nesúlad cieľov. "SMK ide k autonómii. Bez ohľadu na to, že ľudské práva sú o niečom inom, nie sú o nacionalizme. Kresťanskí demokrati majú príliš inkvizičné metódy a v školstve zlyhali. ANO hovorí, že ak nebude kórejská firma, nebude vláda. A SDKÚ pod tlakom verejnosti a vlastných koaličných partnerov chváli všetko nekriticky, čo sa stalo aj tam, kde treba byť kritický."
Mečiar sa pýta, ktorá z koaličných strán je schopná spolupracovať s HZDS. "Hovoríme kresťanským demokratom - veď máte k nám blízko, v mnohých teoretických veciach ste veľmi blízki. Dokonca v niektorých máme totožnosť. Oni hovoria - jáj, ale roky s vami bojujeme, a keď teraz povieme, že už nie, ako zareaguje naša členská základňa?"
O SDKÚ Mečiar poznamenal, že v zahraničí vedúci funkcionári najsilnejšej vládnej strany viackrát povedali, že pre postoj k reformám je pre nich prijateľnejšie HZDS ako Smer. Opäť odmietol, že by jeho hnutie a SDKÚ mali tajné dohody. "Efektívne dohody" sú ale "povedzme na spolupráci a príprave zákonov a v parlamente a v praktickej politike, medzi Smerom a KDH, ktoré sú zakryté akoby rúškom".
HZDS chce prikladať význam napríklad aj proeurópskosti strán a ich postojom k integrácii. "Nepochybujem, že KDH sú euroskeptici. Nepochybujem ani o tom, že dnes v praktickej politike aj Smer je euroskeptický. Nepochybujem, že v takej istej pozícii je SNS. Čiže spojenie týchto troch strán nie je prijateľné," tvrdí Mečiar.
HZDS chce vo februári predstaviť svoju novú víziu a v júni presný volebný program. "Dovtedy sa musí vyjasniť aj to, kto sú možní partneri," povedal Mečiar. (tasr)