BRATISLAVA - Na Slovensku nie je jediná univerzita, na ktorej by študovalo viac ako 10 percent, zahraničných študentov vo väčšine alebo aspoň vo viacerých študijných odboroch, upozorňuje akreditačná komisia. Podľa nej sa vysokým školám nedarí napriek dohodám otvoriť sa ani voči českým uchádzačom.
Predseda komisie Peter Návrat hovorí, že na podobnom "modeli", ako je slovensko-český by sa mali školy otvárať aj voči ďalším zahraničným študentom.
Predstavuje si najmä jazykovo príbuzné, slovanské národy. Pre Poliakov, Ukrajincov, Bulharov či iných uchádzačov by podľa neho mali byť zabezpečené takmer rovnaké podmienky na štúdium, ako majú Slováci. "Ak sa školy otvoria zahraničným študentom, tí môžu v konečnom dôsledku zvýšiť kvalitu vzdelávania." Pri veľkej konkurencii by sa totiž na školy dostali len tí najlepší, ktorí by mohli motivovať ostatných študentov.
S pripomienkou sa stotožňuje aj minister školstva Martin Fronc. Podporuje aj návrh komisie na úpravu cezhraničného poskytovania vysokoškolského vzdelávania. Viaceré slovenské vysoké školy majú záujem poskytovať vzdelávanie v zahraničí.
Komisia tiež kritizuje, že návrhy na vznik nových škôl sa orientujú na niekoľko málo špeciálnych odborov ekonomického zamerania.
Vznikajúce vysoké školy tak zatiaľ neprispievajú k rozšíreniu ponuky vysokoškolského vzdelávania v celom jeho spektre. Viaceré návrhy na založenie nových škôl majú problematickú kvalitu. (sita)