BRATISLAVA - Pochybnosť, či trestať poslancov, ktorí sa dopustili dopravného priestupku, môže rozptýliť rozhodnutie súdu. Niekto z poslancov by sa však musel dopustiť priestupku, podrobiť priestupkovému konaniu a až pred súdom by si začal uplatňovať imunitu. Polícia poslancov za dopravné priestupky nepokutuje. Odvoláva sa na zákon o priestupkoch a nariadenie policajného prezidenta z roku 2002, že na poslancov sa vzťahuje tzv. priestupková imunita.
Niektorí ústavní právnici i minister spravodlivosti Daniel Lipšic hovoria, že zákon o priestupkoch sa na poslancov nevzťahuje. Ústava nepozná priestupkovú, iba trestnoprávnu imunitu poslancov. Hovorí tiež, že poslanec podlieha disciplinárnej právomoci parlamentu, o ktorej sa zmieňuje zákon o rokovacom poriadku.
Právnik Ladislav Orosz povedal, že riešením by bola presnejšia formulácia zákona o priestupkoch. Súhlasí však s Lipšicom, že správny je zrejme výklad, že poslanci nie sú vyňatí spod priestupkového zákona.
Lipšic hovorí, že k veci by sa malo vyjadriť ministerstvo vnútra. Problém chce konzultovať s ministrom vnútra Vladimírom Palkom. Ten by sa k veci mal vyjadriť dnes, po návrate z dovolenky.
Niektorí právnici hovoria, že jedným z možných riešení by bol aj iniciatívny policajt, ktorý by si osvojil právny názor, že poslanci priestupkovú imunitu nemajú.
Šéf branno-bezpečnostného výboru parlamentu Robert Kaliňák zo Smeru si myslí, že poslanci majú aj priestupkovú imunitu. Podotkol však, že zákon umožňuje viacero výkladov. Osobne však nemá problém s tým, aby sa za priestupky museli zodpovedať.
Poslanec HZDS Viliam Soboňa by políciu z doterajšieho postupu neobviňoval, ale "do budúcnosti plne súhlasím s tým, aby poslanci boli za priestupky zodpovední tak ako občania".
(sp)