Šéf parlamentného výboru pre ľudské práva a národnosti Lázsló Nagy z SMK priznáva, že politici Rómov zanedbávajú a myslí si, že sa im to vypomstí. Pred týždňom bol na podujatí pri príležitosti 60. výročia rómskeho holokaustu z politikov sám. "Rómskej otázky sa každá politická strana bojí. Spoločnosti má predsudky a zdá sa mi, že politici sa obávajú straty voličov."
Podľa politológa Miroslava Kusého spoločnosť vôbec nechápe, že rómsky problém treba čo najrýchlejšie riešiť, inak na to doplatia všetci. "To je problém krajiny, nie problém Rómov," hovorí. Väčšina ľudí podľa politológa Miroslava Kusého síce chápe, že niečo treba robiť, ale iba v primitívnej podobe typu - ak by sme sa Rómov zbavili, bolo by nám sveta žiť.
Podpredseda Smeru Dušan Čaplovič ukazuje nezáujem ľudí o tému na príklade prieskumov verejnej mienky. Pri otázkach, čo ľudí najviac trápi, sa nikdy medzi odpoveďami neobjavila rómska otázka.
Analytička Inštitútu pre verejné otázky Elena Kriglerová hovorí, že riešenie rómskej problematiky bolo jednou z dôležitých podmienok na vstup krajiny do Európskej únie. "Vtedy politici intenzívne pracovali na riešení, ale po vstupe sa tlak z únie skončil, nebola to pre mich zaujímavá téma."
"To sa netýka len Rómov, ale mnohých vecí, ktoré sa potom dostali mimo záujmu politických orgánov," hovorí Kusý. Politici sú podľa neho zvyknutí na háklivých otázkach robiť len pod tlakom.
V niektorých rómskych osadách je podľa Kriglerovej situácia veľmi zlá, ľudia "nemajú pomaly čo jesť, vnútorné napätie je tam veľmi silné, ale ťažko povedať, či znova budú nejaké nepokoje". Uznáva, že úrad splnomocnenkyne vlády pre rómske komunity robí, čo môže, pomáhajú aj mimovládne organizácie. V niektorých oblastiach sa snažia, odovzdávajú napríklad byty pre Rómov, ale v iných sa nerobí skoro nič. Myslí si, že by pomohlo, keby politici znovu diskutovali, lebo nejde o tému na rok-dva a bez politickej vôle ju nik nepohne dopredu.
"Keď sa občas ozve Slota proti Rómom, nik z ostatných politikov mu nevzdoruje. Mlčia. Je veľmi dôležité, aby lídri v takýchto otázkach vedeli nastaviť svoju kožu, ale pri tejto otázke to nik nerobí," hovorí Kusý.
Koľko je na Slovensku Rómov a koľko bude
Počet Rómov by mal podľa šéfa Výskumného demografického centra Borisa Vaňa stúpnuť zo súčasných približne 400-tisíc na asi 520-tisíc do roku 2025, potom sa však nárast zastaví.
Majoritné obyvateľstvo sa reprodukuje pomalšie, a väčší bude teda aj podiel Rómov v spoločnosti. Zo sedem percent sa zvýši na asi desať. (tasr)
Vláda o Rómoch: Program plníme
Vo vláde má na starosti riešenie rómskej otázky vicepremiér Pál Csáky. Martin Urmanič z jeho poradného tímu hovorí, že programové vyhlásenie vlády spĺňa. "Keď to nerezonuje v médiách, možno je to aj dobre. Ak dôjde k pozitívnym veciam, nie vždy je chybou, že sa práve o tom nehovorí," povedal.
Peniaze na "projekty" podľa neho tečú, ministerstvo výstavby nedávno odovzdávalo byty nižšej kategórie, na ktorých výstavbe sa podieľali aj Rómovia. Nemyslí si, že treba stále poukazovať na Rómov, ale nevylučuje, že keby politici o ich problémoch viac hovorili, riešenia by boli rýchlejšie. (rf)